Válka na Ukrajině se stala v letošním roce hlavním tématem. Konflikt přitom nehrozí jen z Ruska, objevují se i další hrozby.
Boje na Ukrajině už probíhají téměř 9 měsíců. Kyjev hojně podporují západní země, což je důležitou součástí toho, že se Rusku nedaří vyhrát. Naopak. V posledních měsících se daří Ukrajině osvobozovat okupovaná území a Moskva je tím často nucena k zoufalým činům. Podniká masivní útoky na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. I kvůli tomu málem došlo ke světovému konfliktu. V úterý jedna z raket zbloudila na polské území, kde zabila dva lidi. Původně se předpokládalo, že šlo o útok z Ruska a mnoho politiků volalo po rychlé odpovědi.
Klid není téměř nikde
Polsko je členem Severoatlantické aliance, a proto hrozilo, že se schyluje ke třetí světové válce. Nakonec vše zažehnalo zjištění, že raketa byla ukrajinská, což Moskva od začátku prohlašovala. Válka tak dál probíhá jen na Ukrajině. Přesto může na světě dojít k dalším konfliktům, které mohou předznamenat něco většího. V září se opět rozhořely boje mezi Arménií a Ázerbájdžánem, jak informoval web iDnes. Obě země mají silné spojence. Rusko podporuje Arménii, Ázerbájdžán zase Turecko kvůli etnické a jazykové spřízněnosti.
Evropská unie i NATO mají zájem na deeskalaci konfliktu, píše dále web iDnes. Velmi nebezpečná je aktuálně situace také v Íránu. Při protestech, které začaly v polovině září, přišlo o život nejméně 58 dětí, píše ČTK. Celkem už mají občanské nepokoje na svědomí více než 400 obětí. Obyvatelé Íránu původně vyšli do ulic kvůli přísnému zákonu o zahalování žen poté, co ve vazbě zemřela 22letá Mahsá Amíníová zatčená za špatně nasazený hidžáb, připomíná ČTK. Nakonec akce přerostla v protivládní protesty, které neutichají.
Nepředvídatelná Severní Korea
Nebezpečné napětí panuje také na Tchaj-wanu. Ostrovu hrozí útok z čínské strany, která si území dlouhodobě nárokuje. Obavy rostou i v souvislosti s tím, že Peking začal s přípravami na válku, jak Události247 informovaly zde. Dá se přitom předpokládat, že by se do konfliktu zapojily i Spojené státy, které Tchaj-wan v jeho nezávislosti podporují. USA se aktuálně zapojují i do problémů v jiné části světa. Jak informuje web Express, Washington nasadil dva nadzvukové bombardovací letouny do společného cvičení s jihokorejskými a japonskými silami.
El líder norcoreano, Kim Jong Un se mostró por primera vez con su hija. pic.twitter.com/kUjUDn9RsY
— Airto Cortez / 11K (@Comando_Activo1) November 21, 2022
Důvodem je raketový test mezikontinentální balistické střely ze strany KLDR. Mluvčí rady Národní bezpečnosti USA Adrienne Watsonová uvedla, že Bílý dům je po pátečním testu odhodlán přijmout „všechna nezbytná opatření“ k ochraně svých spojenců v těsné blízkosti Severní Koreje, píše dále web Express. Severokorejská média mluví o vypuštění nové rakety, která je schopna nést jaderné hlavice, jako o „spolehlivé a maximálně kapacitní“ zbrani, která má být protiváhou proti jaderné spolupráci USA s regionálními sousedy státu.