Putin je oficiálně izolován: EU zpečetila jeho osud

Všechny činy mají být náležitě potrestány. Pomyslná smyčka se pomalu stahuje také kolem ruského prezidenta Vladimira Putina.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

V posledních dnech se sice v souvislosti s válkou na Ukrajině mluví o možných mírových rozhovorech, boje ale zatím dál pokračují. Ve středu opět Rusko provedlo na Ukrajině několik vzdušných útoků, kvůli kterým jsou bez proudu miliony domácností. Na ukrajinské území letělo 67 střel s plochou dráhou letu, píše web Novinky. Ve středu přitom došlo k důležitému rozhodnutí europoslanců. Ti schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus kvůli záměrným útokům ruské armády na ukrajinské civilní cíle, informuje ČTK.

Významné rozhodnutí

Poslanci Evropského parlamentu zároveň vyzvali unijní orgány, aby zařadily některé jednotky bojující za Rusko na seznam teroristických organizací. Jde například o soukromou žoldnéřskou Wagnerovu skupinu či čečenské kadyrovce. Ve středu zazněla od europoslanců vůči Moskvě tvrdá slova. „Putinův režim je státním sponzorem terorismu, spoluviníkem válečných zločinů a musí čelit mezinárodním důsledkům,“ cituje vyjádření belgického zástupce Evropského parlamentu Guy Verhofstadta web Express.

Nejspokojenější je s rozhodnutím evropských zákonodárců Kyjev. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dlouho volal po tom, aby mezinárodní společenství prohlásilo Rusko za teroristický stát. Vůči Moskvě se ukrajinská hlava státu vyjádřila i ve středu. „Teroristický stát pokračuje v boji proti civilistům a civilním objektům,“ cituje Zelenského web Express. Rozhodnutí europoslanců má být důležitým zlomem. Západní vůdci by na základě toho měli pokračovat v další izolaci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zostření postoje Vatikánu

Rétoriku zostřil vůči Kremlu také papež František. Utrpení Ukrajinců srovnal s „genocidou uměle vyvolanou Stalinem“. Ve 30. letech byl sovětský vůdce obviňován z vytvoření uměle vyvolaného hladomoru v zemi, který měl zabít více než 3 miliony lidí, připomíná web Express. Vatikán také obnovil výzvy k modlitbám za „strašlivé utrpení pro drahý a umučený ukrajinský lid“.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Papež František dříve prohlásil, že by se na válku mělo nahlížet komplexně, protože není vše černobílé

Oficiální názor na hladomor se liší. Hlavní rozepři vyvolává, jestli Stalin chtěl Ukrajince úmyslně zabít nebo jestli byl hladomor důsledkem úřední neschopnosti spolu s přírodními podmínkami, píše dále web Express. Vatikán v tom má jasno. Uvádí Ukrajince spolu s Armény a Židy jako oběti genocidy 20. století. Papež František opakovaně volal po míru a ukončení války na Ukrajině. Dosud ale odmítal připsat vinu nebo dokonce jmenovat Rusko či označit prezidenta Putina jako viníka.

Bude mít papež takový vliv na Putina?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články