Lukašenko je Putinův věrný služebník. K jeho poslednímu kroku se vyjádřili už i Američané

Minsk stále více potvrzuje svoji věrnost vůči Moskvě. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přišel s nečekaným rozkazem.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Bělorusko je jednou z mála zemí, která zůstává i po ruské invazi na Ukrajinu na straně Moskvy. Jedním z důvodů je i ekonomická závislost. Minsk dluží sousední zemi jeden a půl miliardy dolarů a za svou podporu dostal od Ruska výhodnějších úrokovou sazbu na tuto částku, píše web iRozhlas. Díky spojenectví má také Bělorusko od Ruska levnou ropu a plyn. Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská ale upozorňuje ještě na jeden fakt, který dělá z Běloruska věrného spojence Moskvy.

Lukašenko je vůči Putinovi poslušný

A tím je přátelství Alexandra Lukašenka a Vladimira Putina. „V tuto chvíli potřebuje Lukašenko Putina jako jediného podporovatele jeho moci. Dostává politickou i ekonomickou pomoc. A Putin potřebuje Lukašenka, protože potřebuje naše území, a pro Putina je to velmi výhodné, protože Lukašenko bezpochyby poskytne vše. Infrastrukturu, lidi, nemocnice pro léčení ruských vojáků. Poskytne i území pro odpalování raket,“ uvedla pro web iRozhlas. Zdá se, že je běloruský prezident ochotný udělat opravdu vše.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Alexandr Lukašenko může pod tlakem Vladimira Putina vydat rozkaz k zapojení do války na Ukrajině

Na začátku týdne oznámil náhlou kontrolu bojeschopnosti svých jednotek, informuje web Fakt. „Vojáci se budou muset co nejdříve přesunout do určených oblastí, přesunout tam vybavení, organizovat bezpečnost a obranu a postavit mosty přes řeky Neman a Berezina,“ uvedlo běloruské ministerstvo obrany. Minulý týden přitom proběhl i dvoudenní test reakce na hrozbu teroristických útoků. Naplánování těchto události není zřejmě náhodné, uvádí web Fakt.

Bělorusové bojovat nebudou

Přesto USA uklidňují, že žádná hrozba ze strany Běloruska nehrozí. „Podle našich analýz jsme zatím nezaznamenali žádné nebezpečné přeshraniční aktivity ze strany Běloruska,“ cituje web Fakt Patricka Rydera, mluvčího amerického ministerstva obrany. Washington ale nadále hodlá situaci bedlivě sledovat. Jak připomíná web Novinky, Ukrajina už několik měsíců varuje, že Minsk může společně s Moskvou plánovat invazi na ukrajinské území přes severní hranice. Bělorusko už na začátku války poskytlo ruské armádě své území.

Lukašenko dlouhodobě tvrdí, že se aktivně do války nezapojí. Důvodem může být i skutečnost, na kterou poukazuje Cichanouská. „On si je vědom, že v takovém případě by běloruští vojáci dezertovali, skrývali se, utíkali, přidávali by se k druhé straně. Rozhodně by ale nebojovali proti Ukrajincům. Zaprvé nemají motivaci, nechtějí bojovat proti národu, který je nám tak blízký. A pak také vědí, že nejsou dobře vycvičení, nejsou dobře vybavení a byli by použiti jen jako ‚kanónenfutr‘, potrava pro děla,“ uvedla pro server iRozhlas běloruská opoziční vůdkyně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články