Senioři se obávají o slevy v obchodech. Bez chytrého telefonu se k nim totiž nedostanou

S drahotou v současné době zápasí většina Čechů. Kdo dnes neovládá internet a chytrý telefon, narazí na problém.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Všeobecná vlna zdražování v poslední době značně zamávala s nákupními návyky Čechů, zaregistroval Deník. Téměř každý dnes využívá nějaký věrnostní program a své nákupy si většina bedlivě promýšlí. S tím souvisí problém, který popisuje web Penize. Kdo dneska neumí nebo nechce používat internet a chytrý telefon, ten na to doplatí, píše server Peníze. Často jsou to senioři. Dvojí přístup k lidem s připojením a bez něj mají obchody, banky, ale i obce nebo stát, dodává web Penize.

Boom slevových aplikací

Není divu, že Češi své nákupy mnohem více rozvažují, píše dále Deník. Čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) jsou jasná. Ceny potravin meziročně vzrostly o 27 %. Za vajíčka zaplatí Češi dokonce o 72 % více než loni v listopadu, za cukr o 110 procent více. Průzkum pro společnost Provident Financial ukázal, že věrnostní programy využívá bezmála 95 % Čechů. Přes 8 procent má dokonce v peněžence či v mobilní aplikaci tři a více věrnostních karet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
I ti, kteří se dosud o slevové akce nezajímali, nyní mění názor

Marie Havrlíková z občanského sdružení Život 90 Událostem247 potvrdila, že klientům s těmito obtížemi cíleně pomáhají. „Dbáme na to, aby se v rámci volnočasových aktivit vzdělávali i v oblasti počítačů. V úterý míváme poradnu, občas si senioři přijdou na konzultaci, když něco s internetem neovládají. Tak s nimi probereme co je zapotřebí. Je to ale ojedinělý problém, možná je to tím, že je poradna jen jednou týdně. Větší možnosti má v tomto směru Člověk v tísni.“

Pro radu například na místní radnici

To, že senioři nedosáhnou na své oblíbené slevy, pokud si nerozumí s technikou, samozřejmě vnímáme jako problém. Pokud vím, dodnes ale většina seniorů využívá letáky, které si berou přímo v obchodě. Naše organizace zatím neeviduje nárůst požadavků klientů v tomto směru,“ sdělila Událostem247 Eva Kroupová z NNO Člověk v tísni. Dodala, že senioři většinou najdou odpovídající poradenství na sociálních odborech místních radnic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Inflace na postupu. Za potraviny platíme o 27 % více, než loni

Osmasedmdesátiletá Hana Trlicová z Ostravy se o slevovou aplikaci dosud nezajímala. Informace, že v budoucnu se bez ní ke všem slevám nedostane, je pro ni nová. „Nevím, myslela jsem, že mi budou stačit jednotlivé karty ze supermarketů kde nakupuji. Albert, Kaufland, Tesco, Billa, Penny. Ale je mi jasné, že čím dál tím víc je veškerý platební styk bezkontaktní, snad úplně zruší papír? Až budou slevy jen v mobilech, budu se muset přizpůsobit,“ řekla Událostem247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články