Zničené domovy, ztráta blízkých a strach z budoucnosti. Ukrajinské děti zažívají už několik měsíců velmi krušné chvíle a konec je v nedohlednu.
Téměř každý den přichází z Ukrajiny zprávy o ztrátách lidských životů. Nejen vojáci umírají na frontě, ale i lidé ve svých obydlích. Rusové neváhají během invaze útočit i na civilní cíle. Někdy to stojí život také ty nejmenší. Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova zemřelo během války 453 dětí a dalších 877 jich bylo v důsledku bojů zraněno, píše web Plus Jeden Deň. Počty ale mohou být daleko vyšší, než jsou oficiální čísla. „Rusko páchá válečné zločiny a nemá v úmyslu s tím skončit,“ uvedl Reznikov v příspěvku na sociální síti Twitter.
Miliony dětí v ohrožení
Konflikt zasahuje do života téměř každého ukrajinského dítěte. Dětský fond OSN (UNICEF) v prosinci loňského roku varoval, že v důsledku ruských útoků na kritickou infrastrukturu je vážně ohroženo téměř sedm milionů dětí na Ukrajině, píše dále server Plus Jeden Deň. Důvodem je fakt, že útoky na infrastrukturu vedou k rozsáhlým výpadkům elektřiny a přerušení dodávek tepla i vody. To je v aktuálních zimních měsících pro ty nejmenší nebezpečné. Ohroženo ale není jen fyzické zdraví dětí, dodává server.
Je tak jasné, že Rusové ve svých válečných cílech nedělají výjimky. Kvůli zničeným školám se řada dětí nemůže vzdělávat a narušeny jsou také osobní setkání s přáteli i příbuznými, což vede k ohrožení duševního zdraví dětí, uvádí web Plus Jeden Deň. Podle výkonné ředitelky UNICEF Catherine Russellové je ohroženo zhruba 1,5 milionu dětí depresí, úzkostí, posttraumatickou stresovou poruchou a dalšími poruchami duševního stavu, píše dále web. Problém je podle UNICEF také skutečnost, že zdravotnická zařízení v čase konfliktu neposkytují klíčové služby.
Velké problémy v ústavech
Nefungující systémy dodávek vody „zvyšují už extrémně vysoké riziko zápalu plic, sezónní chřipky, nemocí přenášených vodou i riziko covidu-19“, uvádí web Plus Jeden Deň. Tím ale problémy týkající se ukrajinských dětí nekončí. Válka zhoršila situaci také v ukrajinských ústavech. Tam čelí tisíce postižených dětí zneužívaní a zanedbávání, informuje server Deník. Ukrajina má přitom největší počet dětí žijících v ústavech z celé Evropy.
Přestože po invazi byla řada z nich poslána zpět k rodinám či převezena do sousedních zemí, stále zůstává mnoho z nich v síti téměř sedmi set ukrajinských sirotčinců, píše Deník. Podle OSN jsou bez odpovídající podpory, což zvyšuje riziko zneužívání, života na ulici či toho, že se stanou oběťmi obchodu s lidmi. Na tento problém Ukrajiny upozornila také BBC, která natočila v zařízeních reportáž potvrzující, že děti čelí zanedbávání a rozsáhlému zneužívání.