Prodejci se snaží napálit zákazníky: Ve snaze ušetřit na pečivu zaplatí Češi víc, než si myslí

Chleba patří mezi základní potraviny a kupuje ho téměř každý. Jeho cena se však stále zvyšuje. Lidé se tak na něm snaží ušetřit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Kromě sýrů a másla si zákazníci letos připlatí i za pečivo, píší České noviny. Předloni se přitom průměrná cena výrazně neměnila a kilogram chleba stál zhruba 30 Kč, uvádí České noviny. Například v obchodech Albert stojí celý chléb Šumava téměř 45 Kč, pokud by však chtěl zákazník menší kousek, aby se mu chleba třeba nezkazil, zaplatí za něj už 24,90 Kč. Čtvrtka chleba pak vyjde na necelých 15 korun. Události247 to zjistily při běžném nákupu. Při koupi čtyř čtvrtek tak vyjde jeden bochník chleba na zhruba 60 korun.

Vysvětlení je jednoduché

Každým překrojením se totiž jeho cena zvyšuje. „Někteří zákazníci se pozastavují nad tím, že cena poloviny chleba je vyšší než polovina ceny celého bochníku. Ten ale není zapotřebí pro zákazníka krájet, balit ani opatřovat cenovkou. Naproti tomu cena poloviny nebo čtvrtky chleba zahrnuje čas, který zaměstnanci každodenně věnují krájení a balení chleba. Do ceny jsou dále započítané náklady na obalový materiál a na tisk etikety,“ vysvětlil Událostem247 mluvčí Albertu Jiří Mareček.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Ceny pečiva by letos měly růst jen v řádu jednotek procent a nemělo by už docházet ke skokovému zdražení jako v minulém roce

Já žiju sama, takže se snažím šetřit kde se dá. Proto si taky kupuji například jen čtvrtku chleba, protože než bych snědla větší kus, tak by mi ztvrdl nebo zezelenal. Až doteď jsem si myslela, že tak ušetřím, ale jak jste mi to teď řekli, tak vidím, že jsem teda úplně vedle. Odteď budu kupovat celý chleba, který si nakouskuji a budu ho dávat do mrazáku, jinak se to teda opravdu nevyplatí,“ řekla Událostem247 paní Marie Hrušková z Břeclavi.

Lepší časy jsou v nedohlednu

Lidé se snaží šetřit při nákupech dlouhodobě. „Konkrétně u potravin je pro domácnosti častým řešením podobné situace využívání slevových akcí, které mají ve velké oblibě i za běžných podmínek, nebo nákupy levnějších značek v kombinaci se skladbou potravin. Do budoucna lze očekávat, že Češi začnou více šetřit u zbytných položek jako móda, elektronika, rekreace nebo vybavení domácnosti,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Stále lidé dají nejvíce na letáky a v nich uvedené slevy

Zdražování potravin navíc zdaleka nekončí. Podle dat Českého statistického úřadu v listopadu stálo jídlo v průměru o 27,1 procenta více než před rokem. Upozornil na to web iDnes. Některé základní komodity ale stály i více než dvojnásobek. Například cukr zdražil skoro o 110 procent. Větší množství potravin pak stojí o půlku víc, jde třeba o mouku a mléko. Této úrovně téměř dosáhly i brambory. O 40 procent zdražily i tuky a oleje, dodává iDnes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články