Peking začíná být v posledních týdnech čím dál aktivnější, a to ve vztahu k dění na Ukrajině. Potvrdil to také výrok čínského ministra zahraničí.
Šéf čínské diplomacie Čchin Kang se vyjádřil ke konfliktu na tiskové konferenci v Pekingu. Podle něj je ukrajinská krize řízená „neviditelnou rukou“, která se snaží konflikt nejen prodloužit, ale také eskalovat, píše web Onet. Docházet k tomu má tím, že jsou podkopávána úsilí o mírová jednání. Naopak se podle diplomata krize využívá k „prosazování určitých geopolitických agend“. Čínský ministr zahraničí se však vyhnul tomu, aby sdělil, kdo je za situaci podle něj zodpovědný.
Čína se snaží zalíbit všem
Web Onet připomíná, že už dříve Peking obvinil USA a jejich spojence, že válku podporují, když do země posílají zbraně. Sama Čína přitom čelí obvinění ze strany amerických úřadů, že zvažuje dodávky zbraní Rusku, píše Onet. To ale Čchin Kang popřel. Naopak připomněl, že Peking na konci února představil svůj mírový plán. Ten se ale nesetkal s úspěchem. Web ČT24 píše, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj souhlasí jen s některými body dokumentu. Podle Kyjeva by postup dle plánu konflikt jen „zmrazil“.
Naopak Moskva čínskou nabídku na mír uvítala. Zároveň ale Rusko upozornilo, že na podmínky přistoupí pouze, když Ukrajina uzná „novou územní realitu“, uvádí dále ČT24. Někteří experti také upozornili, že čínský plán je jen „diplomatickým dokumentem“ a nemá ve skutečnosti za cíl nijak situaci změnit. Má jít ze strany Pekingu pouze o snahu vylepšit své vztahy, jak Události247 psaly před pár dny. Oficiálně se Čína od začátku ruské invaze na Ukrajinu snaží působit neutrálně.
Ukrajina potřebuje více munice
Web Onet připomíná, že zároveň se země snaží proti sobě Moskvu nepoštvat, a proto Peking ruskou agresi dosud neodsoudil. V případě, že mluví čínští představitelé o válce, tak používají termíny jako „krize“ či „ukrajinská otázka“. Pokud by se však Čína rozhodla Rusku dodávat zbraně, popudilo by to Západ. Německo už avizovalo, že v takovém případě zvýší svou podporu Ukrajině, píše ČTK. Německý ministr obrany Boris Pistorius zároveň informoval, že již vyzval k navýšení kapacit pro výrobu munice potřebnou pro Ukrajinu.
Podle ukrajinského ministra obrany Oleksije Reznikova jsou dosavadní plány EU na dodávky munice nedostatečné. „Ukrajina potřebuje milion dělostřeleckých granátů a na to by zřejmě muselo být uvolněno kolem čtyř miliard eur (téměř 95 miliard Kč),“ cituje jeho slova ČTK. Šéf unijní diplomacie Josef Borrel přitom minulý týden informoval, že Brusel hodlá financovat rychlé dodání dělostřelecké munice částkou jedné miliardy eur. Vše se ale může změnit, protože někteří zástupci EU volají po navýšení peněz na munici.