Ve válce na Ukrajině se podle mnohých schyluje k velkým bojům, ale někteří nevzdávají snahu volat po míru. Podle Ruska to nicméně brzdí Ukrajina.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová uvedla, že Kyjev odmítá veškeré návrhy na mír, informuje web RaiNews. Reagovala tím na telefonický rozhovor mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Podle Zacharovové má Ukrajina „nerealistické“ požadavky na ukončení války. Naopak snahu Pekingu obnovit jednání o míru Moskva vítá, píše web Azerbaycan24. Podle ní jsou dokonce ruské a čínské představy o míru „v širokém souladu“.
Překážky má dělat jen Ukrajina
„Problém nespočívá v nedostatku dobrých plánů,“ cituje mluvčí ruské diplomacie web Azerbaycan24. Zacharovová také obvinila Kyjev ze selhání vyjednávání o míru loni na jaře. V té době proběhlo několik kol jednání mezi oběma stranami, ale nakonec nedošlo k výrazným posunům a od té doby veškeré dialogy zamrzly. Důvod je nasnadě. Ukrajina chtěla, aby se Rusko vzdalo všech okupovaných území, což Moskva považovala za nepřijatelné. Ruský prezident Vladimir Putin to potvrdil i letos.
Události247 v lednu informovaly, že šéf Kremlu při rozhovoru s tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem uvedl, že je k dialogu s Ukrajinou otevřený, pokud příjme „novou územní realitu“. Kyjev se má podle Moskvy tedy smířit s tím, že Doněcká, Luhanská, Záporožská a Chersonská oblast patří k Ruské federaci. Ukrajina přitom už několikrát v průběhu války zopakovala, že válka neskončí, dokud ruské jednotky neopustí všechny okupované oblasti, včetně poloostrova Krym. Ten Moskva anektovala v roce 2014.
Někdo bude muset ustoupit
Velký nátlak na mírové řešení na Ukrajině začíná ze strany Číny. Prezident Si Ťin-pching ve středu proto telefonicky oslovil Zelenského a vyzval ho k jednání mezi Ruskem, píše web Plus Jeden Deň. Podle čínské hlavy státu „v jaderné válce není vítěz“. Kyjev měl být ze strany Pekingu zároveň ujištěn, že Čína je v konfliktu neutrální a jde jí hlavně o mír. Dokazovat to má i mírový plán obsahující 12 bodů, který Čína představila v únoru. Web Plus Jeden Deň nicméně připomíná, že Západ považuje Čínu za ruského spojence.
Přesto měl být rozhovor se Si Ťin-pchingem podle Zelenského „dlouhý a smysluplný“. „Věřím, že tento telefonát, stejně jako jmenování ukrajinského velvyslance pro Čínu, dodá silný impulz k rozvoji našich dvojstranných vztahů,“ cituje web Plus Jeden Deň ukrajinského prezidenta. Ukrajinská a čínská hlava státu spolu tento týden mluvily poprvé od začátku války. Po společnému rozhovoru Zelenskyj jmenoval novým velvyslancem v Číně Pavla Riabikina, což bylo oznámeno formou dekretu, dodává Plus Jeden Deň.