„Ukrajincům vstup zakázán!“ Takové nápisy měly být na dveřích některých obchodů. Podle majitelů to není pravda

Na sociálních sítích kolují fotografie dvou pražských obchodů, podle kterých v nich nesmí lidé z Ukrajiny nakupovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Informaci přinesly Seznam Zprávy. Majitelky obchodů, na kterých jsou podle snímků cedule s textem Ukrajincům vstup zakázán, se ale podle Seznam Zpráv brání. Podle nich není nic takového pravda a jde pouze o fotomontáž. Jedna z nich se už dokonce obrátila na policii. Oba obchody jsou v pražském Karlíně. V jednom se prodává oblečení, ve druhém punčochové zboží, píší Seznam Zprávy.

Snímky měly být z Polska

Snímky s cedulemi, podle kterých některé české prodejny zakazují vstup Ukrajincům kvůli problémům s chováním a narůstajícím krádežím, se objevily například v ruské Komsomolské pravdě. „Zůstává otázkou, jak dlouho zůstanou výlohy těchto butiků v bezpečí, protože ukrajinští uprchlíci takovou nesnášenlivost od Čechů pravděpodobně dlouho nestrpí,“ uvádí deník. Použil i fotografie s údajnými důkazy, které ale pocházejí z Polska. Všímá si toho Echo24.

Nemám s tím nic společného a strašně mě to štve, je to lidská hloupost,“ řekla Seznam Zprávám spolumajitelka jednoho z obchodů Marcela Abdel Fattahová. Ve výloze sice papír podle informací Seznam Zpráv na stejném místě jako na fotce na internetu visí, ale je bílý a jsou na něm pouze informace, které se týkají obchodu. „Ta cedule tam nikdy nebyla, nevím, proč bych něco takového vylepovala, když prodávám punčocháče,“ doplnila žena Seznam Zprávám.

Obchodní inspekce o ničem neví

Stejné rozhořčení panuje i ve druhém nedalekém obchodě s módou. „Žádná cedule tady nebyla, je tady jen prázdná tabule,“ uvedla pro Seznam Zprávy matka majitelky Lenka Vrzalová. S dcerou se chce ještě poradit, jestli budou věc řešit na policii. Před dezinformacemi ohledně invaze Ruska na Ukrajinu dlouhodobě varují také čeští politici, informují Seznam zprávy. Ministr vnitra Vít Rakušan opakovaně upozorňuje na šíření nepravdivých informací týkajících se situace uprchlíků z Ukrajiny v Česku, píší Seznam Zprávy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Nákup potravin

K nám podnět o těchto cedulích oficiálně nepřišel,“ řekl Událostem247 mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. „Pokud by to tak opravdu bylo, že by někdo zabránil nebo chtěl zamezit službě nebo prodeji zboží nějaké národnosti a je jedno, jestli to bude Slovák, Polák nebo Ukrajinec, tak bez legitimního důvodu je to prostě diskriminace. Podle mých aktuálních informací se ale nic takového neděje,“ doplnil pro Události247 mluvčí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
99 % lidí neví, k čemu slouží spousta malých „knoflíků“ na riflích. Stejně jako mini kapsičky mají svůj význam
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Pokud se snažíte vyléčit ekzém, obloukem se vyhněte těmto 11 potravinám, které ho zhoršují
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Polské archeologické misi se podařil další objev. Tentokrát jde o vchod do hrobky „přísně tajného“ muže
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Panzer II byl tahounem Hitlerova Blitzkriegu a německého triumfu ve Francii. Zůstal ve stínu známějších strojů