EU: Tento způsob vytápění musí ze všech domů a bytů pryč. Za nové si zaplatíme sami z vlastní kapsy

Z Bruselu zaznívá další návrh, jak snížit emise CO2. Jedná se o zákaz prodeje současných plynových kotlů, jež ale využívá spousta domácností.

i Zdroj fotografie: Jiří Sedláček/ Creative Commons / CC BY
                   

Dopady klimatické změny se projevují čím dál více. Ze všech stran se proto na lidi v posledních letech hrnou nová opatření a nařízení, jejichž cílem má být právě ekologičtější způsob života. Nový nápad, který se projednává ve vedení Evropské unie, však životy mnoha lidí ovlivní opravdu radikálně. Chystané unijní předpisy totiž míří na topení a radiátory. Od roku 2029 by měl být zakázán prodej současných plynových kotlů. Řada lidí tak dost možná bude muset svá topná tělesa vyhodit ze svých domů a bytů pryč a za velké peníze z vlastní kapsy si zaplatit nová.

Postiženi budou ti nejzranitelnější

Nařízení se zaměřuje na omezení starých plynových kotlů, které by měly být nahrazeny hybridními kotli využívajícími tepelná čerpadla či solární panely. Tato lavina regulací proto v případě schválení bude mít dopad prakticky na všechny země Evropské unie, včetně Česka. Nejvíce přitom budou zasaženi lidé, kteří nemají peněz na rozdávání a už nyní sotva zaplatí všechny nezbytné náklady. Právě ti totiž obvykle používají staré kotle, které jim zatím pořád dobře slouží. Na výměnu za nové navíc mnohdy ani nemají peníze.

iPo energetické krizi se na mnohé domácnosti valí další nákladný problém, který budou v zimě muset řešit.

Nové předpisy mají ten nejlepší záměr. Cílí na snížení emisí CO2, zlepšení energetické účinnosti a vybízí k ekologičtějšímu způsobu života. Mnoho domácností ale na takto razantní a rychlou změnu není připraveno. Cílem je navíc nejen omezit prodej plynových kotlů, ale také kotlů na kapalná paliva, a dokonce i elektrických kotlů. Investice do nové technologie by podle odhadů mohly domácnosti stát až 100 tisíc korun, na což řada Čechů rozhodně nemá peníze.

V Německu už přituhuje

Tamní vláda nečeká na oficiální schválení evropského nařízení a situaci s kotli začala řešit po svém. V Německu se tak již nebudou moci prodávat nové kotle, které nesplňují přísné ekologické normy. Domácnosti se proto budou muset rychle začít poohlížet po ekologičtějších alternativách. Již od roku 2024 pak bude každé nově pořizované vytápění muset minimálně z 65 procent používat obnovitelné energie. Příští zimu už si tak lidé nekoupí nejen kamna a kotle na pevná paliva nebo na topný olej, ale ani klasické plynové kotle.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Současné plynové kotle mají být v budoucnu nahrazeny hybridními kotli využívajícími tepelná čerpadla či solární panely.

Chvályhodný záměr omezit dopady na přírodu s sebou ale nese i méně příjemnou skutečnost. Nová nařízení totiž pravděpodobně nejvíce zasáhnou ty nejchudší skupiny obyvatel. Ty budou v případě pořizování nových kotlů muset hledat ekologičtější alternativy, což nejspíš bude velmi nákladné. Ne každý si však může dovolit investovat do moderního vytápění. Po energetické krizi tak může následující zimy nastat další obrovský problém, kdy řada domácností stěží vyjde s penězi.

Zdroj: Seznam Zprávy, Echo24

Jak vnímáte nový návrh na zákaz produkce současných plynových kotlů? Napište nám, jak by vás nařízení ovlivnilo

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články