Jak ven z krize? Dva stěžejní scénáře ukazují, že Evropskou unii čeká nehezká budoucnost

Evropská unie stojí na rozcestí, jak se postaví k energetické krizi. Ve hře je zastropování cen, které ale může velmi popudit ruskou stranu s nedozírnými následky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ropa, elektřina, plyn. Tři komodity, bez kterých moderní společnost nemůže fungovat. Především vlivem války na Ukrajině ceny těchto položek rapidně rostou. V pondělí se severomořská ropa Brent prodávala za 95,53 dolaru za barel. Ropa tak vykázala zvýšení ceny o 2,7 procenta, píše ČTK. Důvodem je rozhodnutí skupiny OPEC+ snížit těžbu. Od října dojde k poklesu o 100 tisíc barelů denně, což představuje 0,1 procenta světové poptávky. Analytici přitom očekávají zvýšenou poptávku po ropě při výrobě elektřiny, informuje dále ČTK.

Ceny dál stoupají

Může za to nedostatek plynu, který je způsobený zastavením dodávek plynovodem Nord Stream 1. Ten je mimo provoz od středy a zatím není jasné, kdy bude obnoven. Podle plynárenské společnosti Gazprom je důvodem závada turbíny, ale západní představitelé poukazují na ruské zneužívání plynu k vydírání. Na víkendové neobnovení dodávek hlavní trasou pro plyn z Ruska do Evropské unie zareagoval i trh.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nord Stream

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu se ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) během pondělního dopoledne zvýšila o třetinu. V jednu chvíli se megawatthodina prodávala za 279 euro (6860 korun), píše web Novinky. Před rokem přitom stála megawatthodina méně než 30 euro. Je tak zřejmé, že Evropa vyděšeně sleduje každý krok Moskvy ohledně plynu. Putinovo rozhodnutí nedodávat aktuálně plyn trasou Nord Stream 1 způsobuje velké obavy, jestli bude plynu dostatek.

Situace bez řešení?

Evropští lídři se zároveň snaží najít řešení, jak z krize ven. Do hry se tak dostává varianta zastropování cen energií. Jak píše web Novinky, podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové by zastropování cen plynu zmírnilo dopady manipulace s trhem ze strany ruského prezidenta Putina. To je sice pravda, ale přinese to možná jiné potíže. Na případné zastropování cen plynu může Moskva reagovat stejně jako zareagovala na zastropování cen ropy. Tedy přerušením dodávek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ursula von der Leyenová

Právě takové oznámení následovalo po zveřejnění plánu skupiny vyspělých zemí G7 zavést u ruské ropy cenový strop, jak informovaly Události247 zde. To by vedlo podle ekonomů k dalšímu zvyšování cen kvůli nedostatku komodity. Dobrá varianta pro řešení celé situace tak zřejmě neexistuje. Evropa se může nečinně dívat, jak Kreml skrze energie západní země vydírá. Další variantou je, že se evropští lídři uchýlí k zastropování a budou doufat, že Rusko neodstřihne dodávky ropy a plynu úplně.

Jak byste se na místě evropských politiků zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články