Tento typ praček bude brzy zakázaný. Za nové si zaplatíme z vlastní kapsy. V zahraničí už to jede, na řadě je Česko

Na Čechy se valí další nařízení Evropské unie. Vypadá to, že si všichni budou muset co nejdříve koupit nové ekologické pračky.

i Zdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od roku 2025 budou ve Francii moci lidé používat jen pračky, které mají filtr na primární mikroplasty. Upozornil na to web České stavby. Právě praní je totiž podle expertů jedním z hlavních zdrojů primárních mikroplastů. Tvrdí to alespoň strůjci nové francouzské legislativy. Dá se očekávat, že toto nařízení se brzy dotkne celé EU, včetně České republiky.

Co jsou to vlastně mikroplasty

Mikroplasty se objevují ve vodě, kterou pijeme, ve vzduchu, který dýcháme, i v půdě, ve které pěstujeme zemědělské plodiny, připomíná web Greenpeace. Tyto látky se mohou i potravinami dostávat i do lidského těla. Za mikroplasty se obecně považují plastové částečky, které jsou menší než 5 milimetrů. Rozlišují se na primární mikroplasty, které se do prostředí dostávají kvůli lidské činnosti přímo, a na mikroplasty sekundární. Ty vznikají rozpadem větších plastů, píše web.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pračky budou muset mít nově podle EU více ekologické

Problémem je také praní. Při praní syntetického prádla se uvolňují miniaturní mikrovlákna. Například z bundy vyrobené z fleecu se může během jednoho pracího cyklu uvolnit až milion mikrovláken, která končí v odpadních vodách, popisuje Greenpeace. Část z toho zachytí čistírny a zbytek pak skončí v řekách a oceánech. Na otázku, jaký mají mikroplasty dopad na lidské zdraví, vědci zatím potřebné odpovědi nemají.

Můžete si pořídit jen filtr

Někteří výrobci už na tuto problematiku zareagovali a modely praček s příslušnými filtry na mikroplasty začali vyrábět a prodávat. Není to však samozřejmě levná záležitost. „To je teda opravdu paráda, EU má jeden nápad lepší než druhý. Nejdřív elektroauta pro všechny a teď zase nové pračky. Jestli je tak chtějí a jsou podle nich tolik potřeba, měli by je tedy lidem rozdávat zadarmo,“ řekla Událostem247 Jana Čechová z Olomouce.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pračky s filtrem budou o poznání dražší

Pokud je vám taky líto se své současné pračky zbavovat, existuje ještě jedno řešení, které nestojí tolik peněz, jako nová pračka s filtrem. Zakoupit si totiž můžete takzvaný průtokový filtr. Jeho přesný popis a instalaci přinesl například web AEG. Jeho cena se pohybuje v rozmezí tisíc až dva tisíce korun e je to jistě schůdná alternativa k tomu, abychom neznečišťovali životní prostředí.

Máte doma pračku s filtrem na mikroplasty? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články