Ceny potravin jsou v posledním roce velkým tématem. Ačkoli nyní vláda slibuje zlepšení, mnozí jsou k věci skeptičtí.
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Mnozí Češi jsou již ze setrvalého zdražování zoufalí. Inflace vyhnala nejen ceny potravin do závratných výšin a lidé už často musí šetřit i na těch nejzákladnějších surovinách. Vládní ministři spolu s obchodníky však slibují, že od 1. ledna začne zlevňování potravin, uvádí server Eurozprávy. Zda k tomu skutečně dojde, anebo nás obchodní řetězce díky své prozíravosti oberou o spoustu peněz, se však teprve ukáže.
Změna DPH má řetězce přimět ceny potravin snížit
Od nového roku má v rámci konsolidačního balíčku dojít ke změnám DPH. Namísto tří sazeb budou už jen dvě, konkrétně 12 a 21 procent, upozornily již dříve Události247. A právě do nižší, 12procentní sazby budou spadat i potraviny. Přesunou se tam z 15procentní sazby, doplňuje web Seznam Zprávy. Asi každého napadne, že nižší zdanění by mělo logicky přinést pokles celkové ceny. Nic však není jisté a stát se může klidně i to, že obchodníci si namastí hlavně své kapsy a ve výsledku tak oberou jak stát, tak české občany.
Mnozí odborníci berou příslib levnějších potravin s velkou rezervou. Například ekonom Vít Hradil upozorňuje na složitost reálného vymáhání slibů u obchodníků, píše web CNN Prima News. Podobně skeptická je ke slibům obchodníků i ekonomka Ilona Švihlíková. „Pro ně se nabízí říct: ‚My to DPH samozřejmě promítneme‘ a pak to změnit na: ‚No, my jsme to DPH promítli, ale ona se zvýšila světová cena hnojiv,“ řekla pro server CNN Prima News.
Nižší daně jako marketing?
I tak podle serveru CNN Prima News může celá věc skončit. Obchodní řetězce totiž snadno mohou využít snížení DPH k marketingovým účelům. Není nic snazšího než z defacto povinného zlevnění udělat lákavou akční nabídku pro zákazníky.
V neposlední řadě je zde pak ještě jeden důvod k obavám, že ke kýženému poklesu cen nedojde. Jak již dříve informovaly Události247, dalším úsporným opatřením v rámci konsolidace veřejných financí má být totiž snížení zemědělských dotací, jež pobírají mnozí potravinářští producenti. Dá se tak očekávat, že výrobci si budou chtít tento fakt kompenzovat. A řetězce tím pádem výsledné ceny nesníží.