Všemi milovaný produkt z Lidlu je jedna velká lež. Proč nám o tomhle nikdo neřekl?

V českých obchodech se objevila další potravina, která rozhodně není to, za co se vydává.

i Zdroj fotografie: Aljona83 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Kvalita potravin v Česku poslední dobou dost pokulhává. Když jdete do obchodu na nákup, nemáte jistotu, že jste si přinesli to, co jste opravdu chtěli. Kontroly totiž velmi často odhalují výrobky, které se složením o dost liší od informací uvedených na obalu. Informovali jsme v minulosti na Událostech247 třeba o oblíbené konzervě z Lidlu, která ale obsahovala méně masa, než výrobce sliboval. Šlo o maďarský guláš Pikok.

Med je z hlediska potravin častým terčem kontrol

Kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce v obchodním řetězci Lidl odhalila další potravinu, která se složením o dost lišila od informací, jež výrobce deklaroval na obalu. Zákazníci přitom tento výrobek milují a kupují ho ve velkém. Šlo o med s názvem Netvařec křovitý med. Laboratorní analýza totiž prokázala, že med byl jiného botanického původu. Nejednalo se o jednodruhový med. Inspekce o tom informuje na svém webu Potraviny na pranýři.

iZdroj fotografie: SZPI
Med prodávaný v řetězci Lidl nebyl jednodruhový, jak výrobce uváděl

V Lidlu nakupuji často a docela mě mrzí, že se teď jeho výrobky často ocitají na webu inspekce,“ řekla Událostem247 Markéta Hamanová z Tišnova. Klamavé informace byly také na obalu medu, který se prodával v jednom pražském obchodě. Med květový pohankový od výrobce z Lednice byl totiž zcela jiného botanického původu a vůbec neobsahoval pyl pohanky. V Makru si mohli lidé zakoupit květový med značky Fine Life obsahující látku, která vzniká například při vyšších teplotách během zpracování medu. 

Zákazník by měl být na pozoru

Podle potravinářské inspekce patří med k nejčastěji falšovaným potravinám a obvykle více než polovina testovaných vzorků nevyhoví normám. Psal o tom web Novinky. Například v roce 2015 prostřednictvím portálu Potraviny na pranýři inspekce zveřejnila dvacet nevyhovujících vzorků medu, přičemž většina z nich nesplnila jakostní požadavky. Mezi nejčastějšími prohřešky bývá nepovolený přídavek barviv, sladidel nebo smíchání více druhů medu. Klamavé informace na obalech se však netýkají jen složení potravin. 

Oblíbený sýr z Albertu je jedna velká lež: Ani zdaleka není to, za co se vydával. Máte ho doma?

Informovali jsme třeba o balené mozzarelle, která však měla jinou gramáž, než jakou výrobce uváděl na obalu. Sýr byl o pár deka lehčí. Podobně na tom byly i rýžové nudle krájené chlazené o váze 900 gramů od výrobce v Horoměřicích. Při kontrole se totiž ukázalo, že v sáčku byla menší gramáž těstovin, než výrobce uváděl na obalu. „Myslím, že nemá cenu se nad tímto pozastavovat. Přece nikdo si doma nepřevažuje balené zboží a pár deka asi nehraje takovou roli,“ řekla Událostem247 Jarmila Kořínková z Brna.

Zakoupili jste si někdy alespoň jeden ze zmíněných produktů? O vaše zkušenosti s jejich kvalitou se s námi můžete podělit v komentářích pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články