Řidiče dost možná v budoucnu čeká další změna, na kterou si budou muset zvykat. Týká se řidičských průkazů i vymáhání pokut.
Z vedení Evropské unie se v poslední době na české motoristy valí jedna změna za druhou. Velmi diskutovaná byla například novinka, podle které bude od roku 2035 zakázán prodej nových aut vybavených spalovacím motorem, jak informovaly Události247. To ale není všechno. Psali jsme také třeba o regulaci, podle které budou muset být od příštího roku nová auta vyrobená v Evropě vybavena systémem, který bude schopný detekovat rozptýlení řidiče. A nyní se objevila další zpráva o tom, jak si EU chce v budoucnu došlápnout na majitele řidičských průkazů.
Novinky by se dotkly každého
Konkrétně se mají změny týkat řidičáků. Evropští politici totiž chtějí zavést digitální řidičský průkaz, uvádí web Euroskop. Tím by se mělo nejen zjednodušit vzájemné uznávání řidičského oprávnění v jednotlivých státech, ale také usnadnit výměna nebo prodloužení platnosti průkazu. To však není to jediné, co se na evropské motoristy chystá.
Změny se mají týkat i vymáhání pokut a udělování trestných bodů. Přes 40 procent všech přestupků v zemích EU totiž zůstává bez postihu, upozorňuje server Euroskop. Důvodem může být fakt, že se řidiče nepodařilo identifikovat, případně že nezaplatil udělenou pokutu. Následně kvůli tomu státy každoročně přichází o velké sumy peněz.
Ptáte se, jak je to možné? Celkem jednoduše. „Pokud v současné chvíli pojedete kupříkladu ve Francii rychle a tamní kamerový systém vás změří, máte slušnou šanci, že vaši peněženku to bolet nebude,“ píše web Autoforum. Když totiž někdo poruší dopravní pravidla v jedné zemi a není tam ihned pokutován, výběr pokuty je v praxi téměř nemožný, pokud daný řidič již do země nevstoupí s tím samým vozidlem. To se má ale brzy změnit.
Policisté získají páku i na zahraniční řidiče
Pomoci tomu má opět digitalizace. Jednotlivé státy by podle návrhu měly spolupracovat a sdílet vzájemně informace, což by vymáhání výrazně pomohlo. „Jakmile vás tedy policisté za pár let zastaví třeba v Německu, okamžitě budou vědět, že jste v oné Francii jeli rychle,“ dodává web Autoforum. A kromě pokut by mohl být v budoucnu v rámci EU také jednotný bodový systém. Jak nicméně upozorňuje web Autoforum, vše je zatím pouze v režimu návrhu, se kterým by musely členské státy souhlasit a následně by musel projít celým procesem schvalování.
Ke všemu pak můžeme ještě dodat, že výše zmíněné nápady jsou součástí velkého projektu Vision Zero, jak informuje web Euroskop. Ten si klade ambiciózní cíl, a sice snížit počet úmrtí způsobených při automobilovém provozu do roku 2050 na číslo blížící se nule. Jen loni ostatně přišlo o život na silnicích zemích EU asi 20 tisíc lidí. Zda se ale tento zdánlivě nedosažitelný cíl skutečně podaří splnit, je zatím otázka.