To, že některé starší věci mohou mít nedozírnou cenu, už většina z nás dobře ví. Pokud jste tak ještě neučinili, prohlédněte si pořádně třeba dědictví po babičce.
O tom, že se vyplatí pořádně si zkontrolovat třeba starý porcelán, který najdete na půdě, jsme na Událostech247 informovali už dříve. Může vám totiž vydělat pěknou sumu peněz. Psali jsme i o tom, že zbohatnout se dá i v případě, že máte doma starší videokazety. Nejdražší VHS kazetou všech dob je originálně zabalené první vydání filmu Návrat do budoucnosti. Za ten dal fanoušek v aukci v Americe v přepočtu 1,65 milionu korun.
Starší věci mohou přinést bohatství
Na Událostech247 jsme upozornili také na to, že v některých českých domácnostech mohou ležet bez povšimnutí mince z doby první republiky, které byly v oběhu v letech 1921 až 1938. Jsou mezi nimi také deseti a dvacetihaléře s unikátními designy a velkou historickou hodnotou. Příkladem takto drahého exempláře je pětihaléř z roku 1924. Ten se při dražbě v roce 2010 prodal dokonce za 506 tisíc korun.
Poklady se však mohou skrývat také doma v knihovně. Pokud tam máte knihy, které jste dlouhé roky nevytáhli ven, je možné, že už budou velmi cenné. Je však důležité, aby obsahovaly specifické detaily, které zvyšují jejich hodnotu a činí je jedinečnými, jak upozornil web adbz. Mohou mít cenu i několik desítek tisíc korun. Jednat se může například o ilustrace renomovaných autorů. Jedním z ukazatelů určujících hodnotu dané knihy je její tržní hodnota.
Poznáte, že je kniha vzácná?
Jak radí web Poznat svět, knihu si vyhledejte na internetu a pokud je na webových stránkách vyprodaná a naopak je o ni na tržištích enormní zájem, může se pak jednat o velmi cenný exemplář. Dobré je zaměřit se také na cenu, za jakou byla prodávána. Podle toho ji pak můžete nabízet dál. Jásat můžete i pokud jste našli nepoškozený kompletní soubor děl od známého autora. Většinou mají mnohem vyšší cenu než jednotlivé kusy a je o ně na internetu mnohem větší zájem.
Jak píše web ADBZ, vydělat můžete i na kusech, které jsou zdobené ilustracemi renomovaných umělců, například od Josefa Lady nebo Alfonse Muchy. „Máme doma obrovskou knihovnu ještě po dědečkovi, ale nikdy jsme hodnotu knih nezjišťovali a to myslím, že pár pokladů tam určitě bude. Možná bych se do toho mohl pustit, i když prodávat bych je asi nechtěl,“ řekl Událostem247 pan Emil s tím, že knihovna čítá asi 1500 kusů starých knih, například od Jana Masaryka Ani opona, ani most.