Mnozí čeští senioři mohou získat nemalé peníze k důchodu navíc. Musí se o to ale aktivně přičinit a včas si o přídavek požádat.
Důchody jsou v Česku velmi ožehavé téma. Nejde přitom jen o výši samotné penze, ale také další přídavky či jiná navýšení, jichž mohou čeští důchodci dosáhnout. Jedním z nich je i výchovné. Lidé, kteří včas nevyplní důležité dokumenty týkající se tohoto příspěvku však o tyto peníze z důchodu, na které by jinak mohli mít nárok přijdou.
Kdo si včas nepožádá, ten o peníze přijde
Výchovné, tedy přídavek 500 korun měsíčně za každé vychované dítě dostávají čeští důchodci od roku 2023, jak připomínají Události247. Aby ho však lidé získali, musí se o to aktivně přičinit. Jak totiž píše web ministerstva práce a sociálních věcí, automaticky výchovné získali pouze ti, kteří v době zavedení již důchod pobírali. Ostatní si o něj musí zažádat.
Kromě toho, že lidé si musí vše zjistit a sami podat žádost je pak omezené i to, do kdy o výchovné lze žádat. Jak na svém webu uvádí ministerstvo práce: „Pro starobní důchody přiznané po 31. 12. 2022 bude třeba o výchovné vždy požádat, a to při podání žádosti o starobní důchod, jinak nárok na výchovné nevznikne.“ Ti, kteří všechny důležité dokumenty související s žádostí včas nevyplní tak o tyto peníze nenávratně přijdou.
Vyplácení výchovného čekají změny
Aby toho nebylo málo, tento příspěvek čeká také značné omezení. Jak psaly Události247, změny by měly začít platit od roku 2027. Jejich součástí má být nové pravidlo, podle kterého by na peníze měli nárok jen lidé, kteří vychovali 3 a více dětí. Ti, kteří mají jen 1 či 2 potomky pak budou mít smůlu.
Výchovné přitom podle všeho plní jednu ze svých zásadních funkcí, a sice snižovat rozdíly mezi důchody mužů a žen způsobené mimo jiné i roky strávenými péčí o děti. Nárok na něj má totiž jen jeden z rodičů, konkrétně ten, který o dítě pečoval více. To bývají ve většině případů ženy. A jak píše web ČT24, od doby zavedení výchovného se rozdíly ve výši důchodů zmenšily o 800 korun.