Konec českých seniorů za volantem: Spousta z nich bude muset odevzdat řidičák. Evropská unie už o všem rozhodla

Evropská unie chce do roku 2050 dosáhnout toho, aby na evropských silnicích nedocházelo k žádným fatálním nehodám.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za posledních pět let se počet seniorů za volantem, kterým je 80 a více let, zvýšil o 41 procent. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad ve své nové analýze Senioři v České republice v datech 2023. Přes tři čtvrtiny z nich tvoří muži. Za posledních pět let se jejich počet zvedl zhruba o 30 procent. Na první povinnou zdravotní prohlídku musí řidiči v 65 letech.

Cílem je vyšší bezpečnost na silnicích

S počtem starších řidičů roste i počet vážných nehod a s tím se něco rozhodla udělat Evropská unie. Jedním z prvních kroků k bezpečnějšímu provozu má být odstranění řidičů, kteří již nejsou schopni bezpečné jízdy ze silnic, což se týká hlavně seniorů. Unie podle některých zdrojů plánuje zavést pravidlo, podle kterého budou muset Evropané starší 70 let každých pět let podstoupit přezkoušení ze schopnosti řízení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
O různých změnách pro starší řidiče za volantem se diskutuje už delší obu

To, jak by zkouška měla vypadat, ovšem EU zatím nijak detailně nepopisuje. Za typ a samotnou strukturu zkoušky by si měly zodpovídat jednotlivé členské země samy. Má to ovšem být jiná zkouška, než lékařská prohlídka, která je v mnoha evropských zemích včetně České republiky už i dnes povinná. V některých zemích je dokonce povinná i samotná zkouška způsobilosti. Například ve Švýcarsku u lidí nad 70 let. V Dánsku potřebují senioři po dovršení 80 let věku dokonce nový řidičský průkaz.

Kteří senioři přijdou o papíry?

Upozornili jsme také na to, že řada starších řidičů si ani nepřipouští, že by měli pomalejší reakční schopnosti. Zdravotní prohlídka řidiče nad 65 let zahrnuje komplexní vyšetření, a to včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu. Další prohlídka je pak nutná v 68 letech a potom už každé dva roky. V praxi lékařské prohlídky fungují tak, že praktický lékař vystaví vyšetřenému Potvrzení o zdravotní způsobilosti a schopnosti řídit motorové vozidlo.

Konec seniorů za volantem: Spousta z nich bude muset povinně odevzdat řidičák. K lékaři a na nákup půjdou autobusem, nebo pěšky

Řidič musí mít při každé jízdě toto potvrzení spolu s řidičským průkazem u sebe. Pokud povinnou lékařskou prohlídku neabsolvuje, vystavuje se riziku, že při běžné silniční kontrole přijde o řidičský průkaz a bude muset zaplatit pokutu. Vyhláška také stanovuje onemocnění, která mohou vést k zákazu řízení. Je to například srdeční arytmie, cukrovka s hypoglykémiemi, epilepsie nebo psychická onemocnění. „Já myslím, že je v pořádku, aby starší lidé chodili na pravidelné prohlídky a jsem i pro zkoušky,“ řekl Událostem247 pan Ivan z Ostravy.

Co si o těchto chystaných novinkách myslíte vy? Napište nám váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články