Nejen historické mince nebo známky mohou mít velkou hodnotu. Bohatství někdy může přinést i staré nádobí, které se vám povaluje na půdě, nebo ve sklepě.
Události247 v minulosti psaly například o tom, že velmi ceněné bývají některé staré mlýnky, ať už ze dřeva či mosazi. Bohatství se skrývá i v jiných kusech. Velmi cenné bývá nádobí vyrobené z porcelánu. Jak jsme psali už dříve, některé obzvlášť cenné kusy mohou dosáhnout hodnoty i několika milionů korun.
Kousek porcelánu za desítky milionů dolarů
Pokud byste takové kuchyňské nádobí doma našli, možná budete boháči. Je však nutné, abyste si vše sami ověřili a nádobí nabídli k prodeji. Nejdražší kousek porcelánu na světě je ovšem z Číny. Víte od nás, že se jedná o pohárek, jehož cena byla při prodeji v aukci za 36 milionů dolarů. Pochází z dynastie Ming a podobných kousků na světě existuje jen 19. Téměř miniaturní pohárek nese název Chicken cup, tedy něco jako slepičí pohárek, a je na něm vyobrazen kohout se slepicemi.
Nejstarší porcelánka v českých zemích vznikla v Horním Slavkově v roce 1792. Typická je pro ni značka velkého „S“ na spodní straně nádobí, jak píše web Tajemství porcelánu. Pokud máte nějaký kus porcelánu z této výrobny, může se z vás stát milionář, upozornil web adbz. Jestli máte starý porcelán, který jste třeba zdědili po babičce, zkuste vyhledat web Asociace starožitníků. Na základě fotografie nebo při osobní schůzce vám mohou poskytnout bezplatnou konzultaci a vy se dozvíte, zda máte vzácný kousek.
Rady, jak poznat vzácné kousky
Rozpoznání vzácného porcelánového nádobí může být složité. Existují ale určité znaky, které vám mohou identifikaci hodnotných kusů usnadnit i bez odborníků. Jak píše web iReceptář, jedním z nejdůležitějších aspektů při určování vzácnosti porcelánu je značení, neboli razítko, které se obvykle nachází na spodní straně nádobí. Klíčový je také materiál a zpracování nádobí. Kvalitní porcelán by měl být lehký a tenký, ale zároveň pevný a s vysokým leskem.
Stejně tak barvy by měly být jasné, detailní a v precizním a pečlivém provedení. „V celkovém pohledu bývá propracovanější a elegantnější. Nikdy na něm nebývají kazy a neopotřebovává se,“ dodává k charakteristice kvalitního porcelánu iReceptář. „Tak mě napadá, mám doma po mamince takové černozlaté hrníčky, které jsou opravdu velmi křehké a podle těchto indícií by mohly mít nějakou hodnotu. Pro jistotu je ale raději vezmu k odborníkovi,“ řekla Událostem247 paní Erika.