Vládní konsolidační balíček přinesl kromě daňových změn i jednu méně zmiňovanou, ovšem též významnou novinku.
Možná jste toto platidlo někdy využili i vy. Řeč je o kolkových známkách. Zkráceně se jim říká kolky a dlouhé roky sloužily k úhradě správních poplatků institucí veřejné a státní správy. Jednotlivé kolkové známky se odlišovaly barvou a výší nominální hodnoty, popisuje web České pošty. Jejich hodnota byla od jedné koruny až do stovky, jak jsme psali na Událostech247.
Kde se dají kolky vrátit
Kolkové známky jsme znali už z dob Rakouska-Uherska. Letos však toto platidlo pro platbu poplatků státním úřadům a soudům končí. Podle vlády se totiž nevyplatí tuto zastaralou ceninu vydávat a udržovat v oběhu. Jsme posledním státem, kde bylo možné hradit poplatky státním úřadům kolky. Tuto možnost před deseti lety zrušilo i sousední Slovensko. Do konce roku 2024 trvá přechodné období, kdy je možné kolky odprodat nebo vyměnit na vybraných pobočkách České pošty.
Nevíte, jak se nevyužitých kolků můžete zbavit? „Žadatel musí o odkup písemně požádat a předložit doklad totožnosti. V žádosti uvede počet kolkových známek dle jednotlivých nominálních hodnot a jejich úhrn, svoje jméno a příjmení, přesnou adresu a zároveň stvrdí podpisem příjem vyplacené částky. K odkupu musí být předloženy obě části kolkové známky,“ uvádí Česká pošta na svém webu. Za odkup se vybírá poplatek, a to ve výši pěti procent z nominální hodnoty kolku.
Možná už bude jen peněžní styk
Od začátku roku 2025 již nebude možné kolky koupit ani s nimi zaplatit správní či soudní poplatky, upozornil web Daňovky. Podle resortu financí se potřeba kolkových známek s nárůstem elektronických a bezhotovostních plateb významně snížila a v minulosti se nimi navíc i podvádělo. Prodejce například vydával kolkové známky cizincům ve vyšší částce, než byla jejich skutečná nominální hodnota. „Já jsem kolkem nikdy neplatila, ale vím, že se to lepilo třeba na různé žádosti u soudů a tak,“ řekla nám paní Milada.
Říkáte si, jak se budou poplatky platit bez kolků? Správní i soudní poplatky bude možné od roku 2025 platit pouze hotově nebo prostřednictvím bankovního převodu na účet příslušného úřadu nebo soudu. Tyto způsoby placení jsou však i nyní v zásadě jediné možné při platbách, které přesahují 5 000 korun, radí web Daňovky. Kolkovými známkami bylo možné platit pouze tehdy, pokud šla částka do státního rozpočtu, vysvětluje web Finance.