Věk odchodu do důchodu se prodlužuje. Dnešní pracující tak musí na současné důchodce pracovat déle, než tomu bylo dříve.
O mnohých změnách, které v souvislosti s důchody nastaly nebo mají brzy nastat, psaly Události247 již dříve. Jednalo se například o znevýhodnění odchodů do předčasné penze či plánované omezení vyplácení výchovného. Víte od nás i to, že ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce prosadit návrh, podle kterého by lidé pracující v určitých profesích mohli odejít dříve do důchodu.
Státní rozpočet to za pár let neutáhne
Díky tomu by tak tito Češi mohli z důchodu získat výrazně více peněz, klidně i desítky tisíc, protože by do penze mohli odejít dříve, a tím pádem ji pobírat déle. V případě schválení by zákon měl začít platit již od ledna roku 2025. Novinka se má týkat asi 120 tisíc lidí. Mělo by jít o ty, jejichž povolání jsou považována za náročná, zejména fyzicky. Příkladem jsou třeba slévači, brusiči, horníci, některé zdravotní sestry nebo pracovníci v lesnictví.
Na to, že se někteří dnešní důchodci nemají vůbec špatně, se zaměřila redaktorka webu Seznam Medium. Poukázala na to, že dnes jsou důchody s platy v menších regionech buď vyrovnané, nebo dokonce o něco vyšší, a to především vůči minimální mzdě, která činí v čistém 16 500 korun. Čeští senioři také mohli odejít do důchodu mnohem dříve, než dnešní pracující a protože se věk dožití prodlužuje, stráví v něm také o dost více let. To už pak samozřejmě zatíží státní rozpočet.
Důchod – kdy se ho dočkáme?
Pokud se vezme věk odchodu do důchodu muže v 60 letech narozeného kolem roku 1940 a dožil se 90 a více let, strávil v důchodu 30 let. To je o devět let více, než nastiňuje ministr Marian Jurečka, píše dále web. Pro lidi, kteří budou odcházet do důchodu v 65 letech, je určena doba dožití 21 let. To by se ovšem museli dožít alespoň 85 let. Především ti, kteří pracují manuálně, na tom však mohou být zdravotně hůř, než lidé v kancelářích, nebo dokonce v parlamentu.
Rostou spíše důchody vyšší, kam spadají třeba i politici a vysocí manažeři. Tyto důchody nad 30 tisíc by se o něco měly snížit, aby tolik nezatěžovaly státní kasu. Včetně těch předčasných, o kterých dříve ministr Jurečka tvrdil, že jsou mnohem výhodnější než nástup do řádného důchodu. Nakonec člověk v předčasném důchodu mohl pobírat vyšší důchod, než ten, který počkal na ten řádný. „Já jsem si spočítala, že do penze se dostanu v 65 letech, to bych tu musela být tak do 85, jak předpokládá vláda,“ říká paní Jana, které je teď 47 let.
Předpokládá se navíc, že dnešní mladá generace bude mít opravdu mizivý důchod. Důchodový systém je totiž dlouhodobě přetížený a ve stávající formě neudržitelný. Zůstává tak otázkou, zda dnešní mladí Češi budou mít od státu vůbec nějaký důchod. Pokud ano, zřejmě ovšem bude činit jen pár tisíc, v horším případě pár stovek korun.