Statisícům Čechů hrozí letos pokuta 50 000 korun za špatné vytápění. Kontrolovat se budou všechny domácnosti

Kvůli životnímu prostředí nebude možné od září používat staré a dnes již nevyhovující kotle.

i Zdroj fotografie: 松岡明芳/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V září letošního roku totiž vstoupí v platnost nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Konkrétně se bude jednat o kotle I. a II. emisní třídy, jak Události247 upozornily již dříve. Ti, kteří zákon nebudou respektovat, mohou dostat pokutu až 50 tisíc korun, a to dokonce opakovaně.

Pomoci může i dotace od státu na nový kotel

Říkáte si, že na takovou výměnu nemáte peníze? Jak Události247 informovaly, pro tyto případy je možné využít dotační program Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Zejména senioři a lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, mohou získat dokonce až 95 procent z dotací.

Konec kotlů v ČR: Začne platit už letos. Kdo s nimi bude i nadále topit, ten dostane pokutu 50 000 Kč

Čerpání dotace z těchto dotačních titulů je možné pouze do srpna. Statistiky ministerstva životního prostředí hovoří o výměně až 150 tisíc kotlů. Asociace podniků topenářské techniky však hovoří až o 250 tisících nevyhovujících kotlů, jejichž provoz musí do konce srpna letošního roku skončit, píše web ČT24. Pokud si myslíte, že vám to, že jste starý kotel nevyměnili, nějak projde, mýlíte se. V domácnostech totiž budou možné kontroly, zda lidé novou povinnost splnili.

Přece nebudu žalovat na souseda, říká muž

Tyto kontroly budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si může vyžádat takzvaný protokol o kontrole kotle na pevná paliva. Jak píše web Hybrid, takovou kontrolu musí podle zákona o ochraně ovzduší už v současnosti zajistit každý majitel kotle, a to vždy jednou za tři roky. Provádí ji technik, kterého zaškolil výrobce kotle. Obec si pak doklad vyžádá a tak pozná, jaký kotel je v provozu.

iZdroj fotografie: Luca at Polish Wikipedia / Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku je stále potřeba vyměnit statisíce nevyhovujících kotlů

Zřejmě se nedá očekávat, že se podaří hned zkontrolovat všechny domácnosti. Provoz takového starého kotle však může prozradit třeba hustý tmavý dým stoupající z komína a také charakteristický zápach. Jakmile pak obec dostane podnět od souseda, bude ho muset prověřit. „To je skoro udávání, nelíbí se mi na někoho žalovat a ještě na obecním úřadě. Toho by si mohli úředníci všímat i sami a nenutit nás do toho na někoho žalovat,“ řekl Událostem247 pan Mojmír z Mikulova.

Čím doma vytápíte? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články