Poplatek 3 000 Kč za jízdu autobusem. Vláda chce z Čechů vybrat co nejvíc peněz

Někteří Češi si za jízdu autobusem v budoucnu v určitých případech připlatí. Městské dopravní podniky na tom vydělají velké peníze.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zdražování v poslední době dostihlo všechny oblasti života lidí, včetně hromadné dopravy. Události247 již dříve psaly o tom, že se od letoška zvýšily ceny jízdného ve vlacích i autobusech. K tomu mají aktuálně vzrůst také pokuty za to, že lidé pojedou na černo, tedy bez zaplacené jízdenky. Poplatek za tento přestupek by se mohl až zdvojnásobit.

Poplatek se v různých městech může lišit

Koupit si jízdenku, nebo zariskovat a jet pár zastávek na černo? To je otázka, kterou řeší mnoho lidí, kteří potřebují vyžít městskou hromadnou dopravu. Zatímco někdy jim tento risk může projít a ušetřit pár desítek korun, jindy se nevyplatí. V případě, že je přistihne revizor, je totiž čeká mastná pokuta.

Cestujete autobusem? Už od 10. prosince 2023 budou jenom pro bohaté. Budeme snad muset do práce chodit pěšky?

Jak píše web TN, poplatek za jízdu bez platného jízdního dokladu se může v jednotlivých městech lišit. Obvykle jde o cenu jízdenky a maximální hodnotu přirážky, která činí 1 500 korun. To by se ale mohlo změnit. Jak totiž uvádí web iDnes, ministerstvo dopravy chce tento limit navýšit. A to rovnou na dvojnásobek, tedy 3 tisíce korun. Jízdu tramvají, metrem či třeba autobusem bez řádně zaplacené jízdenky se tak Čechům nejspíš v budoucnu pořádně prodraží. A dopravní podniky v jednotlivých městech tím výrazně zvýší své příjmy.

Lidé si mohou pokutu snížit

Pokud člověk pokutu od revizora dostane, stále má možnost si trest alespoň částečně zmírnit. Jak dále píše web TN, v řadě měst funguje pravidlo, že pokud lidé poplatek uhradí do určitého časového limitu, například 10 či 15 dní, výrazně se jim sníží. Třeba v Praze sazba klesne o třetinu, tedy na 1 tisíc korun. V Olomouci pak na 800 korun a v Českých Budějovicích dokonce jen na 600 korun.

iZdroj fotografie: Dezidor / Creative Commons / CC-BY-SA
Jízda na černo může cestující vyjít draho

Jinde se poplatek sníží pouze v případě, že cestující ho uhradí na místě. To platí třeba v Brně, kde v takovém případě lidé zaplatí jen 1 tisíc korun. Anebo v Plzni, kde sazba klesne na 500 korun, uvádí web iDnes. A někde pak mají lidé ještě jednu možnost, jak se přísnému trestu vyhnout. Například v Praze se jim poplatek za jízdu na černo sníží dokonce na 800 korun, pakliže si do 5 dní od udělení pokuty koupí roční kupon na jízdné MHD, jak dodává server E15.

Souhlasíte se zvýšením přirážky za jízdu na černo? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články