Někdo z nás má občas štěstí a podaří se mu najít něco, co má velkou cenu. Poklady se často skrývají na půdách, nebo ve sklepích.
Mince a bankovky, které jsou vyražené a vytištěné s drobnou chybou, patří mezi velmi oblíbené sběratelské kousky, protože můžou mít velkou cenu. Víte od nás, že vysokou hodnotu má třeba dvacetikoruna, kterou Česká národní banka vydala k výročí 100 let od vzniku republiky.
Co dělat, pokud najdete unikát
Vydělat se dá také na prodeji sběratelských mincí z roku 2019, na kterých jsou vyobrazeny významné osobnosti z finančního sektoru, a to Alois Rašín, Vilém Pospíšil a Karel Engliš. Psali jsme, že unikátní je také dvousetkorunová bankovka s chybně vytištěným ochranným metalickým proužkem. Namísto nápisu 200 Kč je zde totiž vytištěno Republique du Zaire a díky tomu je snadno rozpoznatelná. „Měla jsem štěstí a jednu vzácnou bankovku jsem v peněžence našla. Zatím jsem ji ale neprodala,“ říká Událostem247 paní Jana z Boskovic.
Tento unikát přitom vzniknul kvůli chybě německého prodejce kotoučků, u kterého Státní tiskárna cenin nakupovala a který do zásilky s kotoučky jeden s uvedeným nápisem přimíchal. V roce 2016 se „zairovka“ vydražila za 160 tisíc korun, v roce 2022 dokonce za neuvěřitelných 750 tisíc. Pokud byste měli štěstí a vzácnou bankovku našli, je třeba vyhledat odborníka. Na internetu je k dohledání spousta numismatických poraden a také soudní znalci, kteří potvrdí, že jde o vzácný kus.
Vzácných mincí a bankovek kolují mezi lidmi hned několik kusů
Jednou z nejvzácnějších aktuálně používaných mincí, které unikly do oběhu, je desetikoruna z roku 1993 s malým „kč“. Její cena se šplhá až do statisíců korun, jak upozornil web TN. Aukční rekord je 615 tisíc korun. Rekordem sálových aukcí je ovšem dražba aukčního domu Macho & Chlapovič, kdy se tato mince prodala v přepočtu za 440 tisíc korun, s aukční přirážkou tak za ni nový majitel zaplatil skoro 530 tisíc korun.
Jak od nás víte, do oběhu se mohou dostat i chybně vytištěné bankovky. Jednou z nich je třeba stokoruna bez vodoznaku. Mezi sběrateli je také velmi oblíbená stokoruna s vodoznakem, na kterém se ale Karel IV. dívá na špatnou stranu, tedy doleva. Cena takové stokoruny je několik tisíc korun. Vodoznaky však mohou chybět i na jiných bankovkách, píše TN. Mezi pětistovkami je nejvzácnější série Z 01, která už dnes neplatí. Její cena se může vyšplhat do desítek tisíc korun.