Senioři se budou o 50 % svého důchodu dělit. Vláda přišla s novinkou, která se Čechům nelíbí

Být v důchodu v poslední době není žádný med. Starší lidé se totiž musí vyrovnávat s mnoha změnami.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V souvislosti s důchody nastalo v Česku mnoho změn. Události247 informovaly třeba o změnách v systému valorizací či o změnách ve způsobu vyplácení penzí. To ale není všechno. Od roku 2027 by měla začít platit také další novinka, která možná některé seniory moc nepotěší. Vláda totiž chystá zavedení společného vyměřovacího základu manželů.

Bude to nová povinnost?

Víte od nás, že tato novinka má umožnit vzájemné sdílení důchodových nároků mezi partnery. Manželé by se podle tohoto opatření mohli dohodnout, že jejich odvody sociálního pojištění budou započítané společně a tím pádem rozděleny na dvě poloviny. Těmto manželům by pak byl vyměřen při dlouhotrvajícím manželství stejný nebo velmi podobný důchod, jak již dříve vysvětlil pro web TN mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.

Všem českým důchodcům už brzy nebudou chodit důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání

Senioři se však nemusí bát, celá věc má být zcela dobrovolná. Kromě manželských párů by ji navíc mohli využívat také registrovaní partneři. Pokud by však tuto novinku chtěli využít i současní čeští důchodci, mají smůlu. Jak totiž připomíná web Peníze, žádost, respektive dohodu na této věci, budou muset manželé či partneři učinit nejpozději v den sepsání žádosti o starobní důchod tím z manželů, který si o tuto dávku žádá dříve.

Ne každému se poloviční důchod vyplatí

Ne všichni důchodci by na tom ovšem vydělali. Jak dále upozorňuje web Peníze, v situacích, kdy je mezi manžely či partnery velký věkový rozdíl, bude starší z nich kvůli budoucímu sdílení penze dlouho pobírat snížený důchod. Pokud by jednomu z páru nevznikl nárok na důchod, může nastat situace, že druhému manželovi sdílení naopak důchod sníží. Naopak například ženy, které by v důchodu ovdověly, by mohly díky sdílení nadále pobírat vyšší důchod.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Důchodci jsou v posledních letech ve velkém víru změn

U průměrného důchodu se sdílení projeví nejčastěji tak, že muž ho bude mít o 100 až 200 korun měsíčně nižší. Ženám stoupne přibližně o 100 korun. U zhruba osmi procent žen by však po sdílení mohlo dojít ke zvýšení důchodu. Mluví se o částce přes 2000 korun. „Tohle se mě netýká, jsem vdova už pět let. Ale i kdybych měla manžela, v tomto tedy rozhodně výhodu nevidím,“ řekla Událostem247 paní Marie ze Staroviček.

Jaký je váš názor na tuhle vládní novinku? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články