Nové kamery na silnicích: Sledují, jak se v autě chováte. Kdo se bude chovat špatně, dostane tučnou pokutu

S přibývajícím provozem na silnicích roste také riziko různých nehod. Přispět ke zvýšení bezpečnosti mají i nové radary.

i Zdroj fotografie: Marc Mongenet/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Už dávno neplatí, že radary na silnicích umí měřit pouze rychlost projíždějících aut. Moderní zařízení na sobě v dnešní době mají kamery, které toho umí zaznamenat daleko víc. Sledují, jak se řidiči za volantem chovají a vyhodnocují případné porušování pravidel. Kdo se přestupku dopustí, tomu pak může hrozit tučná pokuta.

Chytré kamery už jsou ve Francii i Chorvatsku

Události247 již v minulosti psaly o radarech Mesta Fusion 2, jež mohou řidiči potkat ve Francii. Umí poznat celou řadu přestupků, od nezapnutých bezpečnostních pásů či zakázaného předjíždění zprava až po nezaplacené povinné ručení. Obdobné kamery fungují také v Chorvatsku. A setkat se s nimi mohou i motoristé projíždějící Německem.

Na silnicích se objevily nové nelítostné autoradary: V sekundě vám přijde pokuta skoro za cokoliv

Německo se v letošním roce rozhodlo zavést nový kamerový systém Monocam. Zařízení, jež využívají umělou inteligenci, by měla být především na dálničních mostech. A stejně jako výše popsané radary v dalších zemích, i tyto moderní kamery budou umět rozpoznat víc než jen překročení maximální povolené rychlosti.

Kdo poruší pravidla, může čekat pokutu

Hlavním úkolem těchto kamer má být detekování používání mobilních telefonů za volantem. To je přestupek, který patří k těm velmi nebezpečným a zároveň hodně častým. Například mezi českými řidiči se ho podle průzkumu Asociace českých pojišťoven alespoň občas dopouští více než 50 procent z nich. A právě tyto radary mají bezpečnost na německých silnicích zvýšit.

iZdroj fotografie: Ed Brown as Edbrown05/ Creative Commons / CC-BY-SA
Telefonování za volantem je velmi nebezpečným přestupkem

A jak tedy zmíněné kamery Monocam v Německu bud fungovat? Pokud tento nešvar u řidičů odhalí, pořízený snímek zamíří k policistům. Ti ověří, zda se řidič přestupku skutečně dopustil. Pokud ano, bude muset zaplatit pokutu 128 eur, což je asi 3171 korun a k tomu dostane 1 trestný bod.

Zajistí podle vás takovéto radary větší bezpečnost na silnicích? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články