Jezdíte s autem do myčky? Lidem, kteří to dělají se právě vyplácí velké sumy peněz. Musíte si o ně ovšem říct

Ne všichni řidiči to ví, v některých situacích si ale mohou po využití auto myčky nárokovat nemalé sumy peněz.

i Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Zatímco někteří motoristé si své vozy umývají sami, jiní jezdí zásadně do myčky. Je to sice dražší cesta, zato však snazší, rychlejší a obvykle s lepším výsledkem. Na druhou stranu má ale takovéto mytí aut také určitá rizika a dokonce může dojít k poškození. V takovém případě mohou mít řidiči nárok na vyplacení finanční kompenzace.

Výběr myčky není jen tak

Auto myček existuje celá řada druhů. Velmi oblíbené jsou v poslední době takzvané bezkontaktní samoobslužné myčky. Řidič si své auto může sám umýt, zároveň se však karoserie nedotýká wapkou, ale pouze na něj stříká proud vody. Tím se značně snižuje riziko poškození auta, vysvětluje web iDnes.

„Začíná to být neúnosné.“ Řidiči si nově připlatí i za pojištění auta, bez výjimky

iZdroj fotografie: Emilius123/ Creative Commons / CC-BY-SA
Trendem se v poslední době stalo bezdotykové mytí v samoobslužných boxech

To ale není ten jediný způsob mytí. Asi každý zná klasické mycí boxy, do nichž řidič s autem zajede a dle vybraného programu mu jej kartáře umyjí. A právě tato metoda může v určitých případech auto poškodit. Vůz tak z myčky sice vyjede čistý jako alabastr, avšak s poškozením, jehož oprava může stát spousty peněz.

Zaplacení škody není automatické

Pojišťovny a provozovatelé myček pečlivě zkoumají, zda poškození skutečně zavinila myčka, anebo nedbalost řidiče. Pokud motorista na autě před mytím zapomene zavřít okýnka nebo neodstraní anténu či jiné vystouplé součásti vozidla, má smůlu. Poruší totiž provozní řád myčky. Jak píše web iDnes, řidiči v těchto případech nemají nárok na náhradu ani od provozovatele myčky, ani od pojišťovny, a to i když mají zaplacené havarijní pojištění.

Statisíce majitelů aut budou v roce 2024 platit brutální poplatek. Vyhnout se tomu nepůjde. Dotkne se to i vás?

iZdroj fotografie: Tomwsulcer/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kartáče v mycích boxech mohou ve výjimečných případech na autech způsobit škody

Pak jsou zde ale případy, kdy škodu zaviní rozbitá myčka. V takových chvílích si řidič může nárokovat náhradu od provozovatele myčky, respektive pojišťovny, u které je provozovatel pro takové případy pojištěný. Jak nicméně dodává web Autosalon, kromě toho, že si řidič o peníze musí říct, musí také s pracovníkem myčky sepsat protokol, ve kterém škody přesně popíše a zdokumentuje. Pak přichází na řadu pojišťovna, která by škodu řidiči měla zaplatit.  

A pak je tu ještě jedna možnost, jak mohou motoristé peníze na opravu svých poškozených aut z myčky získat. Jedná se o situace, kdy například při vjíždění do myčky narazí do sloupku či udělají jinou chybu a vůz tak nabourají. Pokud mají zaplacené havarijní pojištění, měla by jim pojišťovna škodu proplatit, podobně jako kdyby havarovali v běžném provozu na silnici, dodává web Autosalon.

Jezdíte s autem do myčky? A jaký typ máte nejraději? Dejte nám vědět do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články