Nová státní daň: Za každý 1 litr vypité limonády budeme platit 3,40 Kč. Peníze budou muset odevzdat všichni

Nová daň by mohla přinést nemalé příjmy do státní kasy a potlačit konzumaci nezdravých nápojů. Také by ale znamenala citelné zdražení těchto výrobků.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Po navýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané nealkoholické nápoje, jako jsou například minerální vody, džusy nebo energetické nápoje, se vláda chystá na vybrané nápoje uvalit další daň. Týkat se to má především výrobků s vyšším obsahem cukru. Pro lidi, kteří na tento druh pití nedali dopustit, by to mohlo znamenat citelné zdražení.

Daň na sladké nápoje by přinesla jejich zdražení

O plánu uvalit na vybrané sladké nápoje novou spotřební daň psaly Události247 již dříve. Velkým zastáncem tohoto opatření je ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Důvodem mají být především zdravotní rizika, která konzumace těchto nápojů pro lidi má. Velkým benefitem by však byl i dodatečný příjem pro státní kasu. Podle analýzy výzkumníků z organizace PAQ Research by se mohlo jednat zhruba o 2,7 miliardy korun.

Vláda chystá plošné zdražení oblíbených nápojů. Spousta Čechů si je brzy nebude moct dovolit

Daň by totiž rozhodně nebyla nízká. Jak uvádí web CNN Prima News, podle původního návrhu by se mělo jednat o 3,40 koruny na 1 litr nápoje s obsahem cukru nad 50 gramů na litr. U výrobků, jež by byly ještě sladší, by se pak daň navyšovala za každých dalších 10 gramů cukru o 35 haléřů. To by mnohé džusy, limonády a další slazené nápoje mohlo zdražit o několik korun, což lidé bezesporu ve svých peněženkách pocítí, zejména pak pokud si tyto výrobky kupují pravidelně.

S problémem se potýkají i jiné státy

S obezitou, na niž má konzumace sladkých nápojů značný vliv, se potýká spousta států. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je obézní každý 8. člověk na světě, píše web TN. Cest, jak s tímto neduhem bojovat, je však celá řada. Spotřební daň na slazené nápoje má například Francie, Polsko, Itálie nebo Belgie, Lucembursko a Nizozemsko, uvádí server Deník.

iZdroj fotografie: Tiia Monto/ Creative Commons / CC-BY-SA
Daň by se vztahovala i na džusy

Ne všude se ale opatření osvědčilo. Již od 30. let minulého století byla tato daň v repertoáru zákonů v Dánsku. V roce 2013, tedy po mnoha desítkách let, však došlo k jejímu zrušení. Podle tamních politiků opatření neplnilo svůj cíl, dodává server CNN Prima News.

Myslíte si, že by daň na slazené nápoje přispěla k zamezení rozvoje obezity u lidí? Napište nám do komentářů, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články