Vláda chystá plošné zdražení oblíbených nápojů. Spousta Čechů si je brzy nebude moct dovolit

V cenách vybraných nápojů by v Česku v budoucnu mohly nastat velké změny. Bohužel, většinu lidí, kteří mají tyto nápoje v oblibě, nejspíš nepotěší.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

V oblasti zdanění potravin a nápojů došlo v poslední době v Česku k řadě změn. Vláda se totiž rozhodla zredukovat počet sazeb DPH ze tří na dvě, konkrétně na 12procentní a 21procentní, připomíná web Novinky. Vlivem toho došlo v některých případech ke zlevnění, v jiných ke zdražení. Aktuálně se pak mluví o další, nové dani, která by se měla týkat jednoho typu oblíbených nápojů.

Potraviny zlevnily, vody zdražily

Jak jsme již zmínili, nová pravidla sazeb DPH od ledna způsobila změny v cenách mnoha zboží. Potraviny se přesunuly z 15procentní do 12procentní sazby, což se v mnoha supermarketech projevilo takzvanými haléřovými slevami, o čemž psaly Události247. Naopak nealkoholické nápoje, jako jsou minerální a kojenecké vody či džusy, od ledna zdražily. Přesunuly se totiž do vyšší, 21procentní sazby DPH.

Vláda schválila vyšší DPH pro nealko nápoje: Podle výrobců to bude mít negativní dopad na spotřebu

Aktuálně chce vláda, konkrétně ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) daň u vybraných nápojů ještě zvýšila. Konkrétně by měla vzniknout nová spotřební daň na nápoje s vysokým obsahem cukru, píše web ČT24. Jednalo by například o limonády, coly či džusy.

Důvodem jsou zdravotní rizika sladkých nápojů

Motivací k vyššímu zdanění, a tedy i zdražení sladkých nápojů má být především fakt, že přispívají k obezitě a dalším zdravotním problémům. Podle Válka navíc sladké limonády či džusy často pijí děti, což negativní dopady těchto produktů ještě umocňuje.

iZdroj fotografie: Monica Kaneko / Creative Commons / CC BY-SA
Nová daň by se měla vztahovat i na džusy

A jak konkrétně by zdanění mělo vypadat? Podle dřívějšího návrhu Národní ekonomické rady vlády (NERV) by se měly danit nápoje obsahující více než 50 gramů cukru, a to částkou 3,40 koruny za litr. Každých dalších 10 gramů cukru v nápoji by se danilo dalšími 35 haléři, uvádí dále server ČT24. Došlo by tak k plošnému zdražení těchto nápojů. Cena litru běžné sladké limonády, která obsahuje třeba i 80 gramů cukru, by se mohla zvednout zhruba o 4,50 koruny. Mnozí Češi by si je tak možná nemohli dovolit kupovat tak často, jako dřív.

Producenti těchto nápojů se ale proti zavedení nové daně bouří. Jak píše web iRozhlas, podle ředitelky Svazu výrobců nealkoholických nápojů Veroniky Jakubcové se jedná o diskriminaci, neboť škodlivý cukr se nenachází zdaleka jen ve sladkých nápojích. Mnozí výrobci navíc podle ní obsah cukru ve svých nápojích v posledních letech snižují. Faktem nicméně je, že podobné opatření funguje již v řadě dalších Evropských zemí a Česko by tak rozhodně nebylo výjimkou.

Co si o zavedení nové daně myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články