Koupil si cukr, přišel kvůli tomu o skoro 20 000 Kč. Policie varuje, hrozí to i dalším lidem

Zdánlivě výhodná nabídka se může snadno stát zdrojem pořádných problémů. Dokazuje to nedávný případ nákupu cukru.

i Zdroj fotografie: Uwe Hermann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Cukr je jednou ze základních surovin, která nechybí v kuchyni téměř žádnému Čechovi. V poslední době ale zdražuje. Jak psaly Události247, jen loni jeho cena stoupla o téměř 9 procent. Není se tak čemu divit, že mnozí lidé se na jeho nákupu snaží různě ušetřit. Ne vždy se to ale vyplatí, jak se nedávno přesvědčil muž z Ivančicka.

Příliš levný cukr může být podezřelý

39letý muž, o jehož příběhu informuje web Novinky, si cukr objednal na internetovém obchodě. Konkrétně skrze inzerát na sociální síti. Prodávající z jižní Evropy zde totiž nabízel cukr za velmi lákavou cenu, čehož se muž rozhodl využít a objednal si tak rovnou 1 tunu této suroviny za téměř 20 tisíc korun. Bohužel, slíbeného cukru se nedočkal. Šlo totiž o podvod.

Facebookové odkazy, které vysávají peníze přímo z vašeho účtu. Stačí jedno kliknutí a už se vezete

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž si objednal cukr za skoro 20 tisíc korun

S prodávajícím se muž spojil pomocí telefonického hovoru, přes který se na obchodu bezproblémově dohodli. Poté, co muži dorazila faktura, objednávku zaplatil na účet inzerenta a čekal na dodávku. Cukr ale nikdy nedorazil, stejně tak jako později požadované peníze, jež muž podvodníkovi poslal a chtěl je vrátit. Podvodník totiž po obdržení peněz přestal reagovat a muž z Ivančicka se tak nejspíš musí smířit s tím, že o své peníze nenávratně přišel.

Podobná věc se může stát komukoli

Nejedná se zdaleka o ojedinělý případ. Důkazem je případ ženy, která byla rovněž podvedena skrze inzerát na sociálních sítích. Nekupovala sice cukr, ale meruňky, průběh podvodu byl nicméně velmi podobný. Jak psaly Událosit247, žena zboží zaplatila předem, když ale nabyla dojmu, že je na celé věci něco podezřelého a chtěla své peníze vrátit, falešný obchodník přestal komunikovat.

Koupila si ovoce, přišla kvůli tomu o desítky tisíc korun. Podobná věc hrozí i dalším lidem

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Naletět podvodníkům může být velmi snadné

Sílící problém podvodů na internetu pak dokládají i policejní statistiky. Jak Policie uvádí na svém webu, množství trestných činů v kyberprostoru se každoročně navyšuje bezmála o 11 procent. Jen loni pak policisté zaznamenali skoro 20 tisíc případů různých internetových podvodů. Obezřetnost se proto skutečně vyplatí. Pod anonymním jménem se podvodníci mohou skrývat všude a jen čekat, až lidé na internetu udělají chybu, varují policisté.

Nakupujete někdy na sociálních sítích? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články