Pokuta za používání klimatizace: Kdo ji používá nesprávně, ten musí policii zaplatit tisíce korun

Jízdu bez klimatizace si v parných letních dnech mnozí řidiči ani neumí představit. V některých případech je však tato vymoženost může přijít draho.

i Zdroj fotografie: The Car Spy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Venku aktuálně panuje horké léto, a tak je klimatizace věrným kamarádem mnoha řidičů. Jízdu bez ní už si mnozí ve vysokých teplotách ani neumí představit. Ne všichni ale nejspíš ví, že jim za její používání může v některých situacích hrozit pokuta. A to rozhodně ne malá.

Nechat si vychladit auto se nemusí vyplatit

Mnozí řidiči si nechají své auto takzvané vychladit, než do něj sednou, případně při zastavení na kratší dobu vůbec nevypnou motor a nechají klimatizaci běžet, aby se jim vůz příliš nezahřál. To ale může být problematické. Nechat zbytečně nastartovaný motor stojícího auta je totiž zákonem zakázané, jak stojí na webu Zákony pro lidi.

Používáte v autě klimatizaci? Hrozí vám za to tučná pokuta, policii už dochází trpělivost

iZdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC-BY-SA
V letních měsících mohu být auta velmi vyhřátá

A jaká pokuta řidičům může za tento zdánlivě malicherný prohřešek hrozit? Dosahovat může 2 tisíc korun na místě, ve správním řízení pak dokonce až 2 500 korun, uvádí web iDnes. Možná, že někdy se tak vyplatí raději sednout do vyhřátého vozu, než riskovat tuto mastnou sankci.

Pokuta za tento přestupek hrozí i lidem v zahraničí

Česko není jedinou zemí, kde je ponechání nastartovaného auta zakázané. Jak již dříve psaly Události247, podobně mohou narazit i řidiči v Polsku. Anebo Itálii. Také tam je zakázané nechat nastartované stojící auto se zapnutou klimatizací, uvádí web dTest. Pokuta pak může dosahovat 223 až 444 eur.

Topíte si v autě? Policie vám za to dá pokutu, bez legrace

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokuta může hrozit i za ponechání nastartovaného stojícího auta se zapnutým topením

Na závěr ještě zmiňme, že pokuta za tento přestupek nehrozí jen v létě, ale také v zimě. Jen řidiči místo klimatizace nechávají auto takzvaně zahřát či rozmrazit okno. Jak nicméně již dříve upozornily Události247, i na tyto případy se zmíněný zákon vztahuje.

Používáte v létě při řízení klimatizaci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články