Extrémně vzácná mince v hodnotě několika milionů korun. V peněžence ji může mít kdokoliv

Zatímco pro někoho se jedná o starý kus kovu, za který si v obchodě už nic nekoupí, pro jiného je to unikátní kousek do sbírky.

i Zdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
                   

Řeč je o starých mincích, z nichž některé se pro svou vzácnost draží za skutečně obrovské částky. Možnost mít tyto mince v peněžence nebo někde v krabici na půdě, přitom nemusí být jen výsadou lidí, kteří se zajímají o numismatiku, jak Události247 upozornily již před časem. Nejen historické kousky staré několik stovek let jsou sběrateli ceněné.

Na mincích se dá vydělat spousta peněz

Velkou hodnotu mohou mít i mince z aktuální doby, které jsou třeba chybně vyražené. Události247 například v minulosti informovaly o polské minci 5 zlotých z roku 2023 nebo české desetikoruně z roku 1993. Na první pohled se sice může zdát, že jde o běžné mince, ale jejich cena daleko převyšuje nominální hodnotu. Podívejte se tedy do peněženky, jestli je tam náhodou nemáte mezi drobnými i vy.

Máte v peněžence tyhle mince? Rychle se podívejte, mají hodnotu přes 120 000 Kč

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Některé české mince jsou velmi vzácné

Opravdu vysokých částek však většinou dosahují především obzvlášť staré mince. Patří mezi ně i měděný pětihaléř z roku 1924. Jak Události247 psaly, ten se v roce 2010 vydražil za 506 tisíc korun. Cena je tak vysoká proto, že se této mince vyrazilo jen několik málo kusů, a tím se stala pro sběratele mimořádně atraktivní. To, že se mince prodá za určitou částku, ještě neznamená, že o pár let později se nemůže vydražit za ještě vyšší sumu.

Jde o opravdu raritní kousek

Web SeznamZprávy nedávno upozornil na další raritní minci, která má opravdu obrovskou hodnotu. Je to penny z roku 1933. Penny je část libry, kterou je od roku 1971 možné přirovnat ke dříve užívanému českému halíři. Do 15. února 1971 však penny tvořila 1/240 britské nebo irské libry. V roce 1933 měly britské banky tak objemnou zásobu pencí, že už nebylo potřeba razit další kusy, které by pak šly do oběhu.

20 Kč v peněžence může mít hodnotu přes sto tisíc korun. Raritní mince se dá díky chybné ražbě snadno poznat

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Nejenom české, ale i některé konkrétní zahraniční mince mají astronomickou hodnotu

Na celém světě podle webu Lidovky existují pouze čtyři tyto mince. Jsou známy jako „vzorkové“ verze, protože byly představena jako prototyp a nikdy se nezačaly vyrábět. Je to vůbec poprvé, kdy se do aukce dostala vzorková verze mince. Podle webu SeznamZprávy tyto mince obvykle končí v sejfech. Ta poslední, která se prodala v roce 2016, šla do aukce za cenu okolo 140 000 liber, což je v přepočtu okolo 4 000 000 korun. 

Našli jste někdy nějakou vzácnou minci? Podělte se o to s námi dole v diskuzi

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články