Každý z nás by se měl podívat čas od času do peněženky, jestli jsme při placení v obchodě nedostali vrácenou minci či bankovku, která může mít velkou cenu.
O různých, vysoce ceněných bankovkách psaly Události247 již dříve. Jednalo se například o několik desítek let staré stokoruny, jejichž hodnota se v ojedinělých případech může vyšplhat i do stovek tisíc korun. Třeba 1 kus dvousetkorunové bankovky s chybně vytištěným bezpečnostním pruhem, takzvané zairovky, je možné vydražit dokonce i za půl milionu korun. Velkou hodnotu mohou mít i některé mince.
Pozor na to, co vám vracejí u pokladny
Ty starší je možné hledat v lesích, jak ukazují náhody nálezy, o kterých jsme psali už dříve. Hrabající pes třeba našel v lese u Vsetína malou nádobku napěchovanou pražskými groši ze 14. století. Jde tak o jeden z nejhodnotnějších archeologických objevů v historii regionu. Podobný poklad stříbrňáků našli i houbaři nedaleko hradu Lukov. Nedaleko obce Vysoká na Svitavsku bylo na poli nalezeno sedm tisíc mincí ze 16. a 17. století, které pocházejí z mnoha zemí Evropy.
Na vzácnou minci však můžete narazit i během obyčejného nákupu. Na českém aukčním portálu se objevily dvě vzácné desetikoruny s malým Kč z roku 1993. Prodávajícím je sběratel Václav Němec z FJI Coins, který tvrdí, že taková mince se většinou najde jednou za dva roky. Mince tam prodává za 150 000 korun. U této desetikoruny hraje roli rok výroby a především zkratka Kč. Mezi miliony ostatních v oběhu ji tyto mají vyraženou o dost menším písmem.
Najít vzácnou minci není nic jednoduchého
Taková mince se pak v aukci může vydražit až za statisíce korun, jak píše web CNN Prima NEWS. Jednu z nich například získal sběratel od ženy, které byla vrácena v obchodě s potravinami v Duchcově v severních Čechách. V roce 2021 se podobná mince vydražila za 230 000 korun, bojovalo o ni několik desítek přihazujících. Jen o rok později proběhla další aukce, a ta stanovila rekordní sumu na 615 000 korun, jak dále píše web CNN Prima NEWS.
Vzácné desetikoruny se do oběhu dostaly vlastně omylem. Pocházejí ze zkušební ražby v Hamburku na přelomu let 1992 a 1993. Najít takovou desetikorunu není nic jednoduchého. V oběhu jsou totiž nahrazovány novými mincemi rychleji, protože měď desetikorun podléhá oxidaci a opotřebení více než některé jiné mincovní kovy, píše dále CNN Prima News. Starších ročníků je v oběhu méně. Pravděpodobnost nalezení vzácnější varianty tak každý rok klesá, ale vyloučeno to není.