Mysleli jste si, že Česká správa sociálního zabezpečení o vás má v případě potřeby z centrálního registru veškeré údaje? Opak je pravdou.
Důchody jsou v Česku velmi skloňovaným tématem. Nejde přitom jen o výši samotné penze, ale také o další přídavky či jiná navýšení, jichž mohou čeští důchodci dosáhnout. Jedním z nich je i výchovné. Lidé, kteří včas nevyplní důležité dokumenty týkající se tohoto příspěvku, však o tyto peníze z důchodu, na které by jinak mohli mít nárok, přijdou.
Potíž může být i práce v cizině
Aby toho nebylo málo, tento příspěvek čeká značné omezení. Změny by měly začít platit od roku 2027. Jejich součástí má být nové pravidlo, podle kterého by na peníze měli nárok jen lidé, kteří vychovali 3 a více dětí. Ti, kteří mají jen 1 či 2 potomky pak budou mít smůlu. Výchovné přitom podle všeho plní jednu ze svých zásadních funkcí, a sice snižovat rozdíly mezi důchody mužů a žen způsobené mimo jiné i roky strávenými péčí o děti.
Jsou však také lidé, kteří část svého života pracovali v cizině. Pokud v Česku nezískali stanovený počet let, pak se pro splnění podmínky doby pojištění přihlíží i k dobám, které byly získány v některém členském státě EU nebo ve státě, se kterým má Česko uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení, psal už dříve web iDnes. Stát se může i to, že lidem chybí doklady o tom, že pracovali ve firmě, která však už zanikla.
Co dělat, pokud vám chybí doklady o zaměstnání?
V takovém případě je potřeba sehnat například bývalé kolegy, kteří vám na sociálce dosvědčí, že jste tam opravdu pracovali. Nejlepší však je si ukládat listy o důchodovém pojištění, které by vám zaměstnavatel měl každý rok zhotovit. Archivovat si můžete třeba výplatní pásky. Pokud byste takové svědectví či doklady neměli, bude se vám o to krátit výpočet důchodu. Pak byste mohli přijít každý měsíc o několik tisícovek.
Výši důchodu ovlivňují především dvě skutečnosti: délka doby důchodového pojištění a výše výdělků dosažených v rozhodném období, jak píše web České správy sociálního zabezpečení. Do doby pojištění se pro výpočet důchodu započítávají také takzvané náhradní doby pojištění, jako například doba péče o dítě, a jiné. Orientační výši starobního důchodu si můžete spočítat na důchodové kalkulačce ČSSZ.