Majitelé nemovitostí by si před topnou sezónou měli nechat zkontrolovat komín. V opačném případě je ve hře pokuta 100 000 Kč

Spolu s blížící se zimou nastává také topná sezóna a majitelé domů mají povinnost nechat si zkontrolovat komíny.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

O tom, že od letošního září jsou zakázány kotle 1. a 2. emisní třídy, psaly Události247 již dříve. Češi, kteří je k vytápění používali si tak museli pořídit novější modely, jinak jim hrozí pokuta až 50 000 korun. To ale bohužel není jediný případ, kdy lidem v souvislosti s vytápěním hrozí pokuta.

Hrozí, že vám začne hořet dům

Každý, kdo má na domě komín a používá ho k vytápění, by si měl dát pozor, zda neporušuje nařízení týkající se kouře vycházejícího z komína. Víte od nás, že hlavním důvodem zákazu již zmíněných kotlů je fakt, že produkují škodlivé emise a znečišťují tak ovzduší. Stejný argument je pak i důvodem dalšího nařízení, za jehož porušení hrozí pokuta. Týká se tmavého kouře, který vychází z komínu.

Každý, kdo má na domě komín by měl zpozornět. Možná vám hrozí pokuta 100 000 Kč a ani o tom nevíte

iZdroj fotografie: Depositphotos
Revize komínu je nutná každý rok

Od roku 2017 v Česku platí zákon, který umožňuje obcím a městům trestat obyvatele za to, že spalují různé odpady a znečišťují tak místní ovzduší. Nevyčištěné komíny jsou navíc častým důvodem požárů a velkých škod obydlí. Důvodem je skutečnost, že je v nich ke konci topné sezóny často velké množství sazí a ty se mohou během vytápění domácnosti vznítit.

Revize je nutná

Dalšími faktory může být nevhodná konstrukce komínu, zazděný trám v komíně nebo špatné spáry. Zákon proto nakazuje lidem, kteří komín mají, aby každý rok prováděli jeho revizi, jak upozornil web adbz. Kominík musí po kontrole vystavit potvrzující zprávu. Ta bude sloužit jak při hasičské státní kontrole, tak v případě vzniklého požáru. Dále pak bude potřebná také při hlášení případné nešťastné události pojišťovně.

Kdo bude v zimě topit jedním z těchto způsobů, ten se nedoplatí. Na místě přijde klidně až o 10 000 Kč

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Za neprovedení revize komínu může lidem hrozit pokuta

Pokud by přece jen došlo k požáru a komín nebyl zkontrolován kominíkem, vše by šlo za tím, kdo ho způsobil. Ani pojišťovna vám podle serveru Novinky neposkytne žádnou finanční náhradu. A to i přesto, že jste měli vše dostatečně pokryto. Právnické osoby nebo OSVČ mohou za nezajištění povinného čištění a neprovedení pravidelné kontroly dostat pokutu až ve výši 100 000 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články