Stánkařům na Václavském náměstí v Praze hrozí desetitisícové pokuty. Podle policie trhy obcházejí nařízení

Vánoční trhy byly letos uzavřeny rozhodnutím vlády už před třemi týdny. Někde se ale nadále prodává svařák nebo vánoční ozdoby. Organizátoři se brání, že jde o kulturní akci.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Trhy, na kterých se nadále prodává vánoční sortiment, pokračují například na Václavském náměstí v Praze. Jak informuje server Blesk organizátor je ale považuje za kulturní akci. Ta má označení „Václavské Vánoce“ a každý den v rámci ní probíhají v horní části náměstí koncerty. To potvrzuje i radnice. Už na první pohled je ale zřejmé, že některé stánky se zbožím připomínají klasické vánoční trhy. Prodává se tam například svařák v uzavíratelném kelímku nebo vánoční Zlaté prasátko pro štěstí.

Akci podporuje i samotná městská část

Stejný sortiment, který měli připraven v rámci hlavního města také prodejci na Staroměstském náměstí nebo náměstí Míru. Ze dne na den byly ale tyto trhy zrušeny vládním opatřením. Organizátoři trhů na Václavském náměstí si ale nemyslí, že by nařízení vlády porušovali. Svůj postup údajně konzultovali jak s policisty, strážníky, městskou částí tak i magistrátem. Akci podpořil i starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN). Městská část se na pořádání celé akce navíc spolupodílí díky charitativnímu prodeji. Nabízeny jsou například výrobky z chráněných dílen.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vánoce

Starosta Prahy 1 už dříve oznámil, že malí prodejci budou v první městské části nadále prodávat na stáncích v režimu kulturních akcí. Připomněl, že v případě dodržování rozestupů je možné, aby v jednu chvíli bylo na akci až sto lidí. Podobný charitativní prodej chtěl původně pořádat také magistrát hlavního města na Mariánském náměstí před budovou radnice. Nabízeny měly být produkty různých neziskových organizací, ale po rozhodnutí vlády nedošlo vůbec k zahájení trhů. Akce na Václavském náměstí se ale zřejmě také neobejde bez dohry.

Hrozí pokuta až 20 tisíc

Policisté považují otevření vánočních trhů za porušení vládního nařízení. Podle policejního mluvčího Jana Daňka proto byla celá věc předána k prošetření správnímu orgánu. Organizátorům tak hrozí pokuta až ve výši 20 tisíc korun. To potvrdil také mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle jeho vyjádření magistrát k trhům na Václavském náměstí eviduje dvě oznámení městské policie.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokuta

Pražský magistrát v souvislosti se zrušením trhů oznámil, že trhovcům pomůže. Radní rozhodli o odkoupení části zboží. Město za 3257 vánočních balíčků zaplatí 814 250 korun. Dárky mají dostat klienti a zaměstnanci sociálních zařízení nebo lékaři. Hlavní město tak chtělo vyjádřit prodejcům podporu. Trhy na Václavském náměstí nejsou v zemi jediné, které se konají i přes vládní zákaz. Jak informoval sever Echo24 stánky jsou také v například v Mostě, kde se rozhodli vánoční trhy přejmenovat na farmářské zimní trhy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články