Kvůli nové důchodové reformě se někteří jedinci podívají do důchodu až ve 67 letech. Pokud jste se narodili v tomto roce, týká se to i vás.
Komunismus je už dávno pryč, i přesto však mnozí vzpomínají na to, jak některé věci za jeho doby fungovaly. Například takový důchod byl oproti tomu dnešnímu dost odlišný. Ženy odcházely podle počtu vychovaných dětí do důchodu už v 53 letech. Muži se do důchodu většinou podívali v 60 letech, avšak pokud vykonávali náročné zaměstnání, měli nárok na penzi od 55 let. Dnes je tomu jinak a nová důchodová reforma zařídila některým ročníkům vstup do důchodu až od 67 let. Informoval o tom web Deník.
Důchod až v 67 letech
Zatímco v minulosti odcházeli někteří do důchodu už v 53 letech, dnes je všemu jinak. Po schválené důchodové reformě se některým jedincům posunul důchod až na 67 let. Informoval o tom web iDnes. Nová důchodová reforma se přitom každého ročníku dotkne jinak. V rámci důchodové reformy, která vstoupí v platnost od 1. ledna 2025, nastane postupné zvyšování věku odchodu do důchodu. Změna se však nedotkne všech ročníků stejně; konkrétní dopady závisejí na roce narození a počtu vychovaných dětí.
Cílem nové důchodové reformy je zařídit, aby průměrná doba strávená v důchodu činila 21,5 roku. Pro osoby narozené v roce 1965 zůstává důchodový věk na 65 letech. U ročníku 1966 se věk odchodu do důchodu zvýší o jeden měsíc na 65 let a 1 měsíc. Důchodový věk se pak u každého dalšího ročníku zvyšuje o jeden měsíc a nakonec se zastaví až u ročníku 1989, kterému je důchod stanoven na 67 let. Pro všechny ostatní ročníky zůstává tento strop stejný.
Důchodový věk se bude jen zvyšovat
Je velmi pravděpodobné, že pokud k důchodovým reformám bude v budoucnu docházet stále častěji, důchodový věk se bude jen posouvat. Není vyloučeno, že se jednoho dne dostaneme do situace, kdy někteří jedinci se do důchodu podívají například až v 70 letech. Nejlépe jsou na tom momentálně ženy s více dětmi, které mají nejnižší důchodový věk.
Změny se dočkalo i výchovné, které se odteď bude vyplácet jen na třetí a další dítě. Na první dva potomky by je nahradilo postupné započítání tzv. fiktivního výdělku ve výši celostátní průměrné mzdy za dobu péče. Bonus ve výši 500 Kč by se měl zároveň přestat valorizovat.