Vůbec nejvyšší starobní důchod v roce 2023 přesáhl částku 240 tisíc korun. Kdo ho získal a jak je možné, že je tak vysoký?
Zatímco někteří senioři musí vystačit s několika málo tisíci korun měsíčně, jiní si přijdou na částky přesahující čtvrt milionu. Tyto rozdíly jsou důsledkem rozdílných pracovních kariér, výše příjmů a délky doby, po kterou jednotlivci odváděli pojistné. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení dosáhl v roce 2023 nejvyšší vyplácený starobní důchod částky 241 725 Kč měsíčně, která byla po mimořádné červnové valorizaci zvýšena na 247 592 Kč. Informoval o tom web Seznam Medium.
Nejvyšší důchod v Česku
Vůbec nejvyšší důchod v Česku vyplacený v roce 2023 byl 241 725 Kč. Takto vysoký důchod je určen lidem s mimořádně dlouhou pracovní kariérou a velmi vysokými příjmy, kteří odváděli sociální pojištění z maximálních možných základů. Důchody této výše jsou však raritou a dosáhnout na ně je téměř nemožné.
Průměrný starobní důchod v roce 2024 činí přibližně 20 694 Kč měsíčně. Tato částka je výsledkem pravidelných valorizací a odráží průměrnou délku pracovního života i příjmy většiny českých důchodců. Na opačném konci spektra jsou minimální důchody, které letos dosahují pouhých 5 170 Kč měsíčně. Tento minimální důchod se skládá ze základní složky ve výši 4 400 Kč a procentní části, která činí 770 Kč. Takto nízké penze pobírají lidé, kteří během svého pracovního života odpracovali jen minimum potřebných let nebo měli velmi nízké příjmy.
Regionální rozdíly v důchodech
Výše důchodů se významně liší i podle regionů. Nejvyšší průměrné důchody jsou vypláceny v Praze, zatímco nejnižší hodnoty vykazuje Karlovarský kraj. Tyto rozdíly odrážejí dlouhodobé ekonomické podmínky a výši mezd v jednotlivých částech země. Čeští důchodci by si však mohli brzy přilepšit. V roce 2026 by mělo dojít ke zvýšení minimálního důchodu na 20 % průměrné mzdy. Pokud by tato změna platila už nyní, minimální důchod by činil přibližně 8 800 Kč.
Cílem tohoto opatření je zlepšit finanční situaci seniorů s nejnižšími příjmy a snížit riziko chudoby v této ohrožené skupině obyvatel. Rozdíly v českých důchodech odrážejí nejen individuální pracovní historii, ale také ekonomické a regionální nerovnosti. Ačkoliv se systém pravidelně valorizuje, zůstávají propasti mezi minimálními a nejvyššími důchody výrazné, což stále vyvolává otázky ohledně spravedlnosti a dostupnosti finančního zabezpečení ve stáří.