Důchodová reforma s sebou přinesla hned několik změn, mezi které patří i posunutí důchodového věku. Týká se zrovna vás?
Důchodová reforma s sebou přinesla hned několik změn a mezi ně patří i posunutí důchodového věku na 67 let. Nové změny s sebou přinášejí příslib dlouhodobé stability, místo toho ale přinášejí řadu komplikací. Podle návrhu reformy se postupně zvyšuje věk, kdy lidé budou moci odejít do důchodu, což vzbuzuje obavy zejména mezi mladšími ročníky. Právě ty se totiž dostanou do důchodu místo v 65 letech až v 67 letech. Informoval o tom web Seznam Zprávy.
Pozdější důchodový věk
Nejvýraznější změnou, kterou s sebou přinesla důchodová reforma, je posunutí důchodové hranice na 67 let. To se naplno projeví kolem roku 2056. Tato úprava se týká hlavně generací narozených po roce 1989. Změna probíhá postupně, kdy se věková hranice každoročně zvyšuje o jeden měsíc. Posunutí důchodového věku se dotkne každého člověka narozeného po roce 1965. U každého ročníku se pak bude důchodový věk posouvat o jeden měsíc. Lidé narození v roce 1966 půjdou do důchodu v 65 letech a 1 měsíci, lidé narození v roce 1977 pak do důchodu odejdou v 66 letech.
Hranice se bude posouvat u každého ročníku, až se nakonec zastaví u ročníku 1989. Lidé narození v tomto či po tomto roce se do důchodu podívají až v 67 letech. Tato změna se netýká pracovníků vykonávajících fyzicky či psychicky extrémně náročná povolání. Ti mohou stále počítat s možností dřívějšího odchodu do důchodu bez finančního znevýhodnění.
Dřívější odchod do důchodu
Opatření o předčasném důchodu se však týká pouze těch, kteří spadají do čtvrté rizikové kategorie. Ti, kteří spadají do kategorie třetí, což jsou například zaměstnanci, jejichž práce je spojena s nepříznivými podmínkami, jako je extrémní teplo, chlad nebo těžká fyzická zátěž, na dřívější penzi nedosáhnou. Aby se však zmírnil jejich budoucí problém, budou zaměstnavatelé od roku 2026 povinni odvádět 4 % z mezd těchto pracovníků do systému doplňkového penzijního spoření.
Ačkoliv s sebou důchodová reforma přináší mnoho otázek a obav, vláda slibuje, že je součástí snahy o zajištění stabilního důchodového systému. Ti, kteří změny nejvíce pocítí, jsou především lidé narození po roce 1989, kteří se do důchodu podívají až v 67 letech, tedy v roce 2056. Zda se důchodový věk bude v budoucnu zvyšovat je zatím ve hvězdách.