Bydlíte ve vlastním domě či bytě? Nově se za to platí nájem. Desetitisíce korun poletí pryč ani nemrknete

Mít vlastní bydlení je snem snad každého člověka. Někdy se vám však tento sen může během pár týdnů rozplynout.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že bydlení v nájmu se v poslední době výrazně zdražuje, psaly Události247 již loni v létě. Od té doby se nic moc nezměnilo. Jen loni na podzim bylo meziroční zdražení tohoto způsobu bydlení v průměru o 2 000 korun, Možná by vás však sotva napadlo, že může nastat situace, kdy budete platit nájem za vlastní bydlení.

Podíly zažívají boom

Problém může nastat v případě, že má dům či byt více majitelů. O tom, že platit nájem za bydlení ve vlastním domě může být realita, se přesvědčila například rodina Vaňouskových. Její příběh natočili reportéři pro pořad Černé ovce, který se snaží lidem s jejich problémy pomáhat. Rodina totiž získala v dědictví dům, který mohla plně užívat. Nějakou dobu tedy nebyl žádný problém a vše probíhalo, jak mělo.

Češi se za bydlení v roce 2024 nedoplatí. Tohle se na nás valí, dotkne se to nás všech

iZdroj fotografie: Martin Kotačka / Creative Commons / CC-BY-SA
Byznys s prodejem podílů nemovitostí je v Česku na vzestupu

Čtvrtinový podíl této nemovitosti sice patřil nevlastnímu otci jednoho ze členů rodiny, ale nikoho v tu chvíli nenapadlo, že by mohla nastat situace, která rodině dost zkomplikovala život. Další majitel domu se totiž jednoho dne rozhodl, že se chce svého podílu zbavit. Místo svým příbuzným však svou čtvrtinu domu prodal společnosti MI Estate, která se kromě jiného zabývá právě i odkupem podílů nemovitostí.

Více vlastníků může znamenat nebezpečí

Muž na prodeji navíc docela dost prodělal. MI Estate od něj totiž podíl koupila za pouhých 30 000 korun, i když jeho hodnota byla samozřejmě daleko vyšší. Následně pak rodině, která v domě už nějakou dobu žila, chtěla tuto čtvrtinu odprodat za neuvěřitelných 1,5 milionu korun, jak vyplývá z reportáže na webu Černé ovce. Tento příběh jasně ukazuje, že v případě nedořešených vlastnických vztahů může dojít skutečně k velmi nepříjemné situaci a stojí to zbytečné peníze navíc.

Vláda nám určí, kolik budeme platit za bydlení. Někteří lidé se nedoplatí, jiné to naopak vyjde jen na pár korun za měsíc

iZdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
Zmíněná situace se může stát v podstatě komukoliv

Majitel jakkoli velkého podílu totiž například může vyžadovat za jeho odkup nesmyslně vysokou částku. Případně může po majitelích zbylé části nemovitosti požadovat v podstatě placení pravidelného nájmu za jeho část. Takovým situacím se dá samozřejmě předejít. Prevencí může být snaha vyřešit budoucí vlastnictví nemovitosti. Dá se například sepsat závěť, dědická smlouva nebo převod vlastnických práv a zároveň zřízení věcného břemene dožití nebo věcného břemene doživotního užívání.

Věděli jste o tomto riziku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články