Češi se za bydlení v roce 2024 nedoplatí. Tohle se na nás valí, dotkne se to nás všech

V letošním roce budou stoupat náklady za všechny formy bydlení. Ať už plánujete pořizovat vlastní byt či sháníte nový nájem, připravte se, že si připlatíte.

i Zdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ještě nedávno Události247 psaly o tom, že je vhodná doba na koupi bytu a jejich ceny jsou na mnoha místech v Česku velmi nízko. To se postupně mění. Z průzkumu společnosti Deloitte Real Index totiž vyplývá, že jsme svědky znovuobnovujícího se růstu cen bytů, uvádí web Peníze. Zdá se tak, že po předchozím období klesajících cen nemovitostí nastává nyní přesně opačný trend a ceny bydlení jdou opět nahoru.

Kolik aktuálně stojí vlastní bydlení?

Jistý nárůst cen bylo možné pozorovat už na konci loňského roku. Jak píše web Peníze, podle dat Deloitte byla v posledním loňském čtvrtletí průměrná cena za metr čtvereční 95 500 korun. To je v meziročním srovnání téměř o 7 procent víc, uvádí dále web Peníze. Důvodů zdražení je mnoho a zařadit mezi ně lze i dříve rostoucí náklady na energie či stavební práce.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Ceny bytů v letošním roce nejspíš porostou

A podle všeho tento trend bude v letošním roce pokračovat. „V momentě, kdy centrální banka výrazněji sníží základní úrokové sazby a klesne cena hypoték, tak tempo růstu cen bytů přesáhne tempo růstu inflace. Nové byty se moc nestaví,“ řekl pro web FinTag člen prezidia Asociace nájemního bydlení Stanislav Kubáčk. Mnozí Češi, kteří si budou chtít vlastní bydlení pořídit se tak nejspíš nedoplatí.

Zdražují i nájmy

Růst cen bydlení se dotkne všech Čechů. Podle všeho totiž zdaleka nerostou jen ceny vlastního bydlení. Poptávka a tedy i cena stoupá i u nájemního bydlení. Například v Praze je průměrně na 1 inzerát 43 zájemců, popisuje web Peníze. To jen nahrává do karet pronajímatelům, kteří budou podle všeho ceny nájmů zvedat.

Bydlíte v nájmu? Hrozí, že v roce 2024 budete za bydlení platit o 130 % víc. Týká se to jedné skupiny Čechů

„Obecně platí, že právě nájmy mají v Česku největší prostor pro růst. Počet lidí, kteří je vyhledávají, bude nadále růst,“ řekl pro web E15 ředitel Bezrealitky Martin Ponzer, pode kterého se dá očekávat, že „také letošek bude znamenat především pro Prahu a krajská města další posun v cenách směrem vzhůru“.

Zároveň, zvýšení nájmů se má týkat jak soukromých, tak městských pronajímatelů. Události247 již dříve psaly o tom, že například obyvatelům bytů na sídlišti Brno-Vinohrady plánuje vedení tamní městské části nájemné zvýšit o 130 procent. Zdražovat se pak chystá také Praha. Jak nicméně uvádí web Deník N, zde se má jednat o podstatně nižší částky, zhruba v řádu 10 až 20 procent.

Očekáváte zvýšení nákladů za bydlení? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články