Podobný e-mail může zítra přijít i vám. Po jeho přečtení přijdete o všechny vaše peníze. Stát před ním varuje

Virtuální doba nám sice v mnohém zjednodušila život, ale nahrává také nejrůznějším šmejdům.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Události247 například informovaly o podvodnících, kteří se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé naletí třeba na požadavek doplatit fiktivní poštovné. Jakmile z nich šmejdi vytáhnou potřebné údaje, nic už jim nebrání v tom, aby své oběti okradli.

Jak poznat, že jde o podvod

Může se také stát, že vám přijde email, který se bude snažit z vás vylákat důvěrné informace, jako jsou přístupové údaje k účtům, a to nejen bankovním, ale ke všem, kde dochází k manipulaci s penězi nebo platebními kartami. Jak upozornila policie na svém webu, základem takové zprávy je efektivně formulovaný text, který vyvolává dojem, že byl email odeslán z některé věrohodné firmy nebo banky.

Podvody přes SMS zprávy se šíří Českem. Podvodníci vydávající se za stát chtějí z lidí vytáhnout jejich peníze

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Podvodné e-maily se rozmáhají

Zpráva může vypadat jako informace z banky o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů nebo oznámení o dočasné blokaci účtu či platební karty. Základem je, že budete přesměrováni na jiné většinou falešně vytvořené webové stránky, které vyvolávají dojem, že patří například k domovským stránkám banky. To se dá poznat i tím, že se v řádku prohlížeče zobrazuje adresa, která již nepatří organizaci, jejichž stránky se snaží napodobit.

Nikdy na podobnou poštu neodpovídejte

Web Novinky již dříve upozornil na varování, které vydal stát, respektive Ministerstvo práce a sociálních věcí. Týká se podvodných zpráv, které se šíří prostřednictvím SMS a e-mailů. Jejich cílem je zlákat nic netušící oběti na fiktivní nabídky státní finanční podpory, jako jsou příspěvky na bydlení nebo jiné formy sociální pomoci. Následně pak šmejdi od lidí získají osobní a bankovní data, která poté využijí k proniknutí do jejich bankovních účtů a krádeži peněz.

Na telefony právě teď chodí Čechům falešné SMS zprávy. Po jejich rozkliknutí hrozí ztráta všech peněz na bankovním účtu

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Časté jsou také SMS podvody

Pro zvýšení věrohodnosti se navíc podvodníci vytvořili falešné webové stránky připomínající oficiální portály ministerstva nebo České správy sociálního zabezpečení. Lidé by si tedy rozhodně na takový e-mail, který může klidně ještě dnes přijít i jim, měli dávat dobrý pozor. Jedno přečtení a vyplnění citlivých údajů totiž může způsobit, že ve vteřině přijdou o všechny své peníze. Čím dál častěji podvodníci zneužívají také třeba web Identity občana, jak upozornil web Lidovky

Kontaktovali vás někdy podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články