Na majitele domů se vztahují určitá pravidla a zákony, se kterými je nutné se dobře obeznámit. Za jejich porušení totiž hrozí opravdu tučné pokuty.
Vlastnit dům není jen tak. Kromě toho, že je jeho údržba častokrát velmi náročná, musí majitelé domů věnovat pozornost pravidlům a zákonům, které se jich týkají. Například taková demolice nebo úprava střechy má svá velmi přísná pravidla, a to zvlášť v momentě, kdy se v ní nachází nebezpečný azbest. Pokud daná pravidla nebudou dodržena, může vám stát napařit pokutu 100 000 Kč. Informoval o tom web Nyheder.
Pozor na zákon s azbestem
Manipulace s azbestem může být velmi nebezpečná, a to zvlášť v momentě, kdy se neprovádí správně. Dánský parlament na jaře jednomyslně schválil nařízení, které povoluje demontáž azbestových materiálů pouze licencovaným společnostem. Nová pravidla, platná od 1. července, zahrnují i zákaz, aby soukromí majitelé domů sami odstraňovali například azbestové střechy. Pokud neuposlechnou zákon, mohou skončit s pokutou 30 000 DK, tedy přibližně 100 000 Kč.
Stejný zákon funguje i u nás a za jeho porušení hrozí ještě větší pokuty. Například v roce 2021 informoval web Seznam Zprávy o případu odstranění nebezpečného azbestu z prostoru bývalých Michelských pekáren. Firma, která se o likvidaci stavebního materiálu starala, nedodržela právní předpisy a nakonec jí byla ve správním řízení udělena pokuta ve výši 1,5 milionu korun. Pokutu 1 milion korun si odnesl i podnikatel ze Snovídek, a to za nebezpečné drcení azbestocementové střešní krytiny.
Jak postupovat při bourání střechy
Pokud se rozhodnete bourat starou střechu, v první řadě byste měli zjistit, zda se v ní náhodou nenachází azbest. To se dozvíte celkem snadno, existuje spousta firem, které nabízejí jeho měření. Pokud se v ní opravdu azbest nachází, pak byste měli kontaktovat inspekci životního prostředí, která vám poradí, co dál.
Sami azbestovou střechu bourat nemůžete, tak vám nezbyde nic jiného než kontaktovat firmu, která se na to specializuje. Pokud se střechu rozhodnete odstranit sami, pak na vás nic pěkného nečeká. Jde totiž o přestupek podle ustanovení § 178 odst. 1 písm. l) stavebního zákona, za který může být udělena pokuta do 200 000 Kč. Pokud se řadíte mezi právnické osoby, pak se může pokuta vyšplhat až do výše 25 000 000 Kč, jako to bylo v případě jáchymovského fotbalového hřiště, o kterém informoval web iDnes.