To, že si na svoje věci musíme dávat pozor, víme všichni. Neopatrnost nás totiž v tomto případě může vyjít pořádně draho.
Podvodníci mají celou řadu věrohodných triků, jak lidi obrat o peníze. Události247 například psaly o podvodných SMS zprávách, ve kterých se zločinci vydávají za děti obětí. Výjimečné nejsou ani výzvy k zaplacení falešných pokut nebo zprávy o získání státních příspěvků. Riziko okradení však mnohým hrozí i při zneužití občanských průkazů.
Hlídat své věci se rozhodně vyplatí
Své osobní doklady máme většinou uloženy pěkně na jednom místě, nejčastěji v peněžence. Když ji pak však někde ztratíme, nastane velký problém. Občanský průkaz a platební karty musíme co nejdříve nahlásit a zablokovat, aby je nemohli zneužít ti, kteří naše doklady najdou a rozhodně nemají v úmyslu je vrátit. Zloději jsou však většinou velmi rychlí a první, co udělají je, že nám z karty vyberou peníze. PIN kód pro ně už dnes není žádný problém.
Nepříjemnosti znamená i ztracená občanka. Jak totiž upozornil web České spořitelny, zneužití tohoto dokladu může podvodníkům posloužit k různým nelegálním aktivitám. Na cizí občanský průkaz nebo pas si mohou vzít různé nebankovní půjčky a úvěry. Majitele těchto průkazů pak zadluží, aniž by o tom oni sami měli tušení. Mnohé nebankovní společnosti totiž neprovádějí důkladné ověřování totožnosti a cizí občanka jim tak často k poskytnutí peněz stačí.
Málem přišel o více než třičtvrtě milionu korun
Na podobné praktiky zlodějů doplatil 42letý muž v Praze, který měl auto zaparkované před domem, ve kterém bydlel. Stačila jen chvilka nepozornosti a problémy byly na světě. V autě si totiž zapomněl doklady, které mu také pachatel během pár minut ukradl. Přišel ovšem i o další cennosti. Psal o tom web Pražská drbna. Pořádný šok muž utrpěl v okamžiku, kdy zjistil, že si na jeho jméno díky odcizeným dokladům vzal pachatel půjčku v bance.
Zloděj navíc rozhodně nebyl žádný troškař. Na cizí jméno si totiž půjčil 850 000 korun. Nešťastný zapomnětlivec měl nakonec víc štěstí než rozumu a o peníze nepřišel. Banka zloději totiž žádnou půjčku nakonec neposkytla. Pokud se vám něco takového stane, můžete nahlásit ztrátu dokladů na obecním úřadě s rozšířenou působností, nebo přímo na policii. Ukradené doklady ztratí po nahlášení platnost a zloděj tak má smůlu.