Na první pohled jsou to možná krásně kvetoucí rostliny, jedná se však o invazivní druhy, které mohou v přírodě napáchat velké škody. Jejich pěstování je proto zakázané.
Zahrádkaření a pěstování různých květin a plodin je oblíbeným koníčkem mnoha Čechů. Ve velkém se k této zálibě začali lidé vracet zejména v období covidu, jak připomíná web CNN Prima News. Všichni ti, kteří péči o své zelené království na zahradách holdují, by ale měli vědět, že zde platí určitá pravidla, a ne vše si do záhonku mohou libovolně zasadit. Za pěstování vybraných rostlin totiž hrozí mastné pokuty.
Pěstování a šíření je přísně zakázané
Jak na svém webu uvádí Ministerstvo životního prostředí, od roku 2022 platí zákon, který čítá několik desítek zakázaných rostlin i živočichů. Obecně je zakázáno pěstovat, a tedy dále šířit vybrané druhy invazivních rostlin. Ty jsou totiž z dlouhodobého hlediska pro přírodu nebezpečné a jejich následná likvidace je pak velmi nákladná.
Konkrétně se jedná třeba o dobře známý bolševník velkolepý. Nejenže je jedovatý, ale ještě navíc dokáže velmi rychle vytlačit ostatní druhy rostlin, upozorňuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. A snadná není ani jeho eliminace. Pokud ho totiž lidé pouze posekají, rostliny znovu vykvetou.
Zákaz platí i pro pěstování dalších rostlin
Například pro netýkavku žláznatou. I tato na první pohled pěkná kvetoucí rostlina patří mezi invazivní druhy. Umí rychle přemoci původní byliny na zahradách, což může mít dlouhodobé negativní dopady na místní ekosystémy. Z dalších zakázaných rostlin pak zmiňme ještě křídlatku českou, vlčí bob mnoholistý nebo javor jasanolistý, o nichž píše web TN.
A co hrozí těm, kteří by nařízení nedodrželi a zmíněné rostliny i přes přísný zákaz pěstovali či dále prodávali a šířili? Jak uvádí server iDnes, jednotlivcům za to hrozí sankce až 100 tisíc korun. A pokud by se jednalo o firmu, může pokuta dosáhnout až 2 milionů korun.