Urgentní: Lidem, kteří používají bankovní účet hrozí, že během chvíle přijdou v průměru o 17 000 korun

Máte účet v bance a myslíte, si, že tam jsou vaše peníze v bezpečí. Pak se ale stanete obětí kyberšmejdů a během chvíle můžete přijít o všechno.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme několikrát informovali například o tom, že podvodné SMS zprávy, známé také jako „smishing“, se v České republice objevují čím dál častěji. Podvodníci se takto snažili napálit klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny nebo i České pošty. Na tuto formu podvodu však lidé mohou narazit i v dalších situacích.

Klienti bank přišli v průměru o 17 000 korun

Cíl těchto SMS zpráv je jasný, a to vylákat z lidí jejich bankovní údaje, hesla nebo jiné citlivé údaje. Pak už podvodníkům stačí pouhá chvilka k tomu, aby svým obětem vyluxovali bankovní účet. Pokud vám tedy někdy takováto nenápadná zpráva přijde, rozhodně ji neotvírejte, a už vůbec neklikejte na odkazy v této zprávě obsažené. Opravdu důvěryhodné podvody zaznamenala třeba také banka ČSOB.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Máte účet u známé české banky? Zpozorněte, jediné kliknutí vás připraví o všechny peníze na bankovním účtu. Je to vážné

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Podvodníci v průměru oberou svou oběť o zhruba 17 000 Kč

Za první tři měsíce loňského roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Jak vyplývá ze zprávy České bankovní asociace (ČBA), celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se ovšem snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 000 korun. Předtím to bylo 19 357 korun. Za první čtvrtletí roku 2024 šmejdi způsobili škody za 357 192 695 korun.

Kde se dozvíte více

Říkáte si, jak takový podvod vlastně vypadá? Poškozenému přijde SMS z banky s aktualizací bankovní aplikace nebo že je jeho účet v ohrožení. Obsahuje rovnou odkaz, na kterém si klient banky může stáhnout aplikaci, která se tváří jako pravá, ale ve skutečnosti je podvodná. Po stažení aplikace a vyplnění osobních a citlivých údajů, jako je například PIN ke kartě, zavolá údajný pracovník banky. Ten už má všechny údaje k účtu poškozeného a přístup do něj. 

Přišla vám na telefon tahle SMS zpráva? Určitě na ni neklikejte, jinak přijdete o své peníze

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Časté jsou zejména SMS podvody

Klienta informuje, že účet je napadený a k záchraně peněz je třeba přiložit platební kartu v mobilu. Pak dojde k přenesení NFC signálu do jiného mobilního zařízení, se kterým je další podvodník u bankomatu a může vybrat peníze. Vy se se svými úsporami můžete definotovně rozloučit. už neuvidíte. Pokud si nejste jistí, zda jste naletěli, policie na svém webu radí, jak poznat, že jde o podvod. Telefonní číslo odesílatele SMS může připomínat nebo přímo napodobovat také například banku, úřad nebo doručovací společnost. 

Oslovili vás někdy podvodníci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články