Vybraní Češi, kteří nevpustí k sobě domů úředníka na kontrolu, mohou přijít o tisíce Kč každý měsíc. Stát vám peníze vezme

Aby potřební lidé mohli dostávat od státu příspěvky, musí také splňovat určitá pravidla. V opačném případě mají smůlu.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Řeč ne například o příspěvku na bydlení, který se navíc letos zvedl. Jak Události247 psaly již dříve, důvodem je nárůst takzvaných normativních nákladů na bydlení, které vzrostly o 3,4 procenta. Zahrnují různé výdaje, které souvisejí s bydlením, jako je nájemné, energie, vodné a stočné, poplatky za odpady a další. Na základě toho se zvyšuje také zmíněný příspěvek na bydlení.

Kontrola přijde nečekaně

Jeho pobírání ovšem rozhodně není žádnou samozřejmostí a nedosáhne na něj každý. Někdy se navíc může stát, že příspěvky pobírají i lidé, kteří to vlastně vůbec nepotřebují. Úřad práce se tomu snaží zabránit. Jak Události247 zjistily, proto do některých domácností posílá už několik let na kontrolu své úředníky. Spousta lidí o této možnosti však nemá ani tušení a taková kontrola je může nemile překvapit. Pokud také patříte mezí příjemce, je proto dobré s tím raději počítat. 

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pokud třetina příjmů vaší domácnosti nestačí na zaplacení bydlení, může vám pomoct stát s příspěvkem na bydlení

iZdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kontrola domácností se týká především lidí, kteří pobírají nějaký státní příspěvek, či jsou zrovna na nemocenské

Pokud byste úředníka domů nepustili, o příspěvky můžete nadobro přijít. Zástupce Úřadu práce se vždy při výkonu šetření v místě prokáže příslušným služebním průkazem i zvláštním oprávněním, které vydává krajská pobočka Úřadu práce. „Takovou kontrolu jsem doma jednou měla, asi před rokem. Nebylo to úplně příjemné, dívali se mi i do linky a do ledničky, asi jestli si nežijeme moc nad poměry,“ popsala Událostem247 paní Alena CH. z Brna.

Na bydlení stát vyplatil téměř 18 miliard korun

Pokud si nejste jistí, jestli máte na příspěvek na bydlení nárok, můžete si to ověřit na webu Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Nově je možné prokazovat čtvrtletní náklady na bydlení a čtvrtletní příjmy rodiny jen dvakrát ročně. Dříve to bylo častěji. Příspěvek na bydlení se vyplácí pro období šesti měsíců. Povinně se dokládají náklady na bydlení a příjmy rodiny za 1. a 3. kalendářní čtvrtletí. Nárok na výplatu dávky vzniká dnem podání žádosti a je možné ho uplatnit tři měsíce zpětně.

Chystá se kontrola domácností v Česku. Neotevřít úředníkovi je chyba, hrozí za to pokuta minimálně 20 000 Kč

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Příspěvek na bydlení je už dobře známý

V případě, že nemáte Úřad práce někde poblíž, můžete žádost poslat prostřednictvím Klientské zóny Jenda. Pro přihlášení si vyberete hned z několika nástrojů Identity občana. Přes Jendu je také možné hlásit změny a dokládat čtvrtletní příjmy a náklady na bydlení. Jak Události247 zjistily z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), v roce 2023 se na příspěvek na bydlení z dávek státní sociální podpory vyplatilo téměř 18 miliard korun. Nejvíce to bylo v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články