Chcete tankovat jen nejkvalitnější palivo? Pak vám doporučujeme vyhnout se následujícím benzínovým pumpám raději obloukem.
Není to tak dávno, co redakce Událostí247 řešila kvalitu pohonných hmot v Česku. Ačkoliv si na ně spousta řidičů stěžuje, pravda je taková, že v poměru cena–výkon jsme na tom v porovnání s jinými evropskými zeměmi opravdu dobře. To však nutně neznamená, že se nenajdou případy, které by toto tvrzení vyvracely. Ba naopak – Česká obchodní inspekce se často zabývá kvalitou paliv a v případě, že nesplňují nutné požadavky, dostávají za to benzínové pumpy vysoké pokuty.
Problémové benzínové pumpy
Česká obchodní inspekce (ČOI) nedávno znovu upozornila na čerpací stanice, které porušily předpisy týkající se kvality pohonných hmot. Sankce, které byly těmto provozovatelům uděleny, se objevují na speciální mapě projektu Kverulant. Tato mapa pravidelně zachycuje benzínky, jejichž pokuty již nabyly právní moci. Nejnovější aktualizace proběhla 31. března 2025.
Mapa nezahrnuje všechny zjištěné prohřešky – zveřejněny mohou být pouze ty případy, kde rozhodnutí ČOI již prošlo celým správním procesem. Ten však někdy trvá dlouhou dobu, a to i záměrně. Majitelé benzínových pump se totiž častokrát odvolávají, aby zveřejnění pokuty, kterou mají dostat, bylo oddáleno. Jejich benzínová pumpa se pak na mapě hříšníků nakonec objeví až po několika měsících. „Poté tvrdí, že se jedná o starý případ a snaží se zlehčit závažnost svého pochybení,“ vysvětlil Vojtěch Razima, zakladatel projektu Kverulant.
Na které benzínky si dát pozor
Jak jsme již zmiňovali, projekt Kverulant informuje spotřebitele o nekvalitních palivech, a to za pomoci seznamu na mapách, které můžete najít například ZDE. Výsledkem je přehledná databáze čerpacích stanic, které byly pokutovány za nekvalitní pohonné hmoty a jejichž přestupek byl oficiálně potvrzen. Projekt tímto způsobem dlouhodobě usiluje o větší transparentnost a ochranu spotřebitelů.
Mezi čerpací stanice, které prodávaly nekvalitní pohonné hmoty, se řadí například Čerpací stanice ČS PHM v Ostravě, Čerpací stanice Hájčí v Praze 5 nebo Čerpací stanice ČS DPMD v Děčíně. Sankce se častokrát pohybují v rozmezí nižších desítek tisíc až po několik milionů korun. Například taková čerpací stanice Globus – Tankomat v Brně si nedávno odnesla pokutu ve výši 2 000 000 Kč.
Pokud se podobným čerpacím stanicím chcete vyhnout obloukem, doporučujeme pravidelně sledovat již zmíněnou mapu projektu Kverulant. Ta bývá často aktualizovaná, tudíž se pravidelně můžete dozvědět, na které čerpací stanice byste neměli jezdit.
Sledujete mapu informující o špatných čerpacích stanicích?


