Šálek kávy doma dražší než dnes v kavárně? Za oblíbený nápoj si připlatíme, brzy bude zřejmě jen pro bohaté

Cena kávy se za poslední roky neustále zvyšuje a zdá se, že brzy bude jen pro bohaté. Na vině je hned několik důležitých faktorů.

i Zdroj fotografie: T. Koch/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ceny potravin se pomalu dostávají do astronomických výšin a zdá se, že za některé budeme v budoucnu platit jmění. No, nebo se jim raději vyhneme obloukem, protože na ně jednoduše nebudeme mít. Jak jsme již v redakci Událostí247 zmiňovali, jednou z takových potravin je například čokoláda, jejíž cena pravděpodobně vzroste až o 400 %. A bude hůř, připlatíme si totiž například i za vejce nebo také kávu. Právě káva totiž brzy může stát až dvojnásobek.

Káva bude stát jmění

Káva se zapsala do každodenního života natolik, že si bez ní řada lidí neumí představit běžné fungování. Ono pití kávy vlastně není pro mnohé ani tak o chuti, jako spíše o samotném zvyku. Vždyť velké procento českých obyvatel hned po probuzení zapne kávovar nebo rychlovarnou konvici, aby si připravili svůj oblíbený ranní nápoj. Jenže v budoucnu si možná někteří tento zvyk budou muset odpustit. Kávy je totiž nedostatek, cena dovozu se zvyšuje a to se pak pochopitelně promítá i na ceně samotné kávy.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Bude snad káva nově jen pro bohaté? Plánuje se brutální zdražení. Nová cena bude natolik vysoká, že si ji dovolí málokdo

iZdroj fotografie: LucianoZ / Creative Commons / CC-BY-SA
Ceny kávy letí strmě vzhůru

S kávou je to složité. Jednou za čas přijde období, kdy rapidně stoupne její cena a pak je zase na chvilku klid. Jak uvádí například Český statistický úřad, byla míra inflace u kávy v říjnu 2022 neuvěřitelných 17,4 %. Ta se pak začala postupně snižovat a následně jsme se dostali na mnohem přijatelnější hodnoty. Jenže teď se zdá, že se historie bude opakovat. Jak totiž informoval zpravodajský web Novinky, už v roce 2024 se začala cena za kávu prudce zvyšovat a během devíti měsíců se zvedla z 257 na 330 korun za kilogram. To je mimochodem nárůst o neuvěřitelných 28 %.

Na vině je hned několik faktorů – slabá úroda, rostoucí spotřeba kávy v Číně, potíže s lodní dopravou i ochrana deštných pralesů v Jižní Americe. Výsledek? V únoru letošního roku se 0,45 kilogramu (libra) kávy prodávalo za historicky nejvyšší cenu – 3,76 dolaru. Zdá se to málo? No, ve skutečnosti jde o dvojnásobnou cenu v porovnání s únorem roku 2024.

Co bude dál

Skutečnost je taková, že poptávka po kávě stoupá, ale kávy samotné je nedostatek. Brazílie, největší producent kávy na světě, čelí střídavě suchu a silným dešťům, což letos povede ke sklizni nižší o zhruba 11 milionů pytlů oproti očekáváním. Trh se tak už pátý rok po sobě potýká s nedostatkem. Zároveň se mění spotřebitelské návyky ve světě – zejména v Číně a Jižní Koreji roste zájem o kvalitní kávu, což tlačí na dostupnost i cenu suroviny pro zbytek světa.

Káva bude v roce 2025 jen pro bohaté Čechy. Oblíbený nápoj bude muset spousta lidí oželet, jeho cena bude neúnosná

iZdroj fotografie: MarkBuckawicki / Creative Commons / CC-BY-SA
V budoucnu možná budeme za kávu platit až dvojnásobek toho, co dnes

To, co nás podle mnoha odborníků čeká, je téměř jisté – prudké zdražování kávy, a to nejen v kavárnách, ale také i v klasických supermarketech. Zatímco před několika lety se kilogram zrnkové kávy dal pořídit za tři stovky, dnes už může stát klidně dvojnásobek. Podle dat Českého statistického úřadu vzrostla cena pražené kávy za poslední dekádu o více než 40 %. Kam se až nakonec cena dostane? To ukáže pouze čas. Jedno je však jisté – pro naše peněženky to za žádnou cenu nebude příjemné.

Kolikrát denně pijete kávu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články