Pokud doma nemáte žádnou uloženou hotovost, možná byste to měli co nejdříve změnit. Odborníci doporučují, abyste tak učinili co nejdříve.
V dnešní době jsou bezkontaktní platby a internetové bankovnictví běžnou součástí života. Přesto existují situace, kdy je fyzická hotovost jediným rychlým řešením. Jenže když můžete zaplatit jen hotově, hotovost u sebe nemáte a nikde poblíž není žádný bankomat, problém je na světě. V redakci Událostí247 jsme vás již v minulosti informovali o tom, že hotovost by měl mít doma úplně každý. O jak velkou částku by se ale mělo jednat?
Hotovost v domácnosti
V době minulé bylo naprosto normální, že si doma lidé schovávali hotovost. Ačkoli taková doba už pominula a dnes má spousta lidí peníze na bankovním účtu, podle webu Novinky má stále doma hotovost více než polovina Čechů. Ano, hotovost se vám doma nikdy nezhodnotí – ba naopak, postupem času ztrácí svou hodnotu. I tak je důležité mít vždy bokem nějakou tu hotovostní rezervu, která vám pomůže v momentě, kdy nemůžete využít peníze z bankovního účtu. A nejen hotovostní – podle webu 20min by lidé měli být připraveni i na nejhorší scénáře a měli by si například pořídit i zlato.
Podle odborníků je skutečně důležité mít obecně nějakou tu rezervu bokem – ať už na bankovním účtu, tak i tu hotovostní. Ta na bankovním účtu by měla dosahovat výše 3 až 6 měsíčních výdajů, což je v případě, kdy máte měsíční výdaje okolo 30 tisíc korun, přibližně 90–180 tisíc korun. Jak je to ale s tou hotovostní rezervou a kolik by měl člověk mít bokem?
Experti jsou toho názoru, že je vždy lepší být připraven než riskovat. Představte si například situaci, kdy by došlo k výpadku platebních systémů. Co kdybyste nemohli nic zaplatit kartou? Ani byste si nemohli vybrat hotovost z bankomatu? Jasně, to, že k něčemu takovému dojde, není až tak pravděpodobné, ale nikdy přece nevíte. Právě proto je důležité mít doma hotovostní rezervu, a to alespoň ve výši měsíčních výdajů. Nic víc, nic míň.
„Nedokážu si představit, že bychom doma neměli hotovost. Schovávali si ji prarodiče, schovávali si ji rodiče a děláme to i my. Je to pro všechny případy – člověk totiž nikdy předem neví, co vše se stane. Nejde sice o žádnou převratnou částku, ale kdyby se cokoli stalo, jsme na to připraveni,“ řekla Událostem247 Ludmila J. z Nového Boru, která tím reagovala na jeden z našich článků týkajících se právě hotovostní rezervy.
Kam s penězi
Pokud se rozhodnete uchovat doma nějakou tu hotovost, pak je důležité ji dobře schovat. Zloději dobře znají klasická místa, jako jsou sklenice, zásuvky s oblečením nebo podložky pod koberci. Ideální volbou je tedy zvolit místo, kde budou vaše peníze v největším bezpečí – například v domácím trezoru nebo pak na jakémkoli uzamykatelném místě.
Mít po ruce několik tisíc v hotovosti je rozumné, ale nesmí se z toho stát náhradní forma úspor. Peníze doma nepracují, ztrácejí hodnotu a nechrání vás před inflací. Berte je opravdu jen jako krizovou rezervu pro situace, které si nevybíráte – ale musíte je okamžitě řešit. Může jít o klíčovou pomoc v nouzi, a právě proto by na ni měl být připraven každý, obzvlášť ti, kteří se na pomoc bankovních aplikací nemohou vždy spolehnout.
Máte doma schovanou nějakou hotovost pro všechny případy?


